Prehľad týždňa

Drahé kovy čakajú na FED

Ceny

Začiatkom minulého týždňa ceny drahých kovov klesli, tak ako koncom toho predošlého rástli. Zlato sa tak opäť dostalo k hranici 1075 USD. Striebro klesalo strmhlav zo 14,6 až k hranici tesne nad 14,2 USD a následne sa pohybovalo tesne nad 14 USD. Minulý štvrtok sa pod tlak dostalo mierne zlato avšak striebro sa celkom držalo. Piatok bol už opäť iný. Zlato sa opätovne dostalo k cene do okolia 1075 USD, avšak striebro zažilo opätovne pád.

Cena zlata uzavrela nakoniec na úrovni 1074,2 USD, čo bolo o 12,1 USD menej ako predminulý piatok. Cena striebra bola na úrovni 13,89 USD, čo bolo o 0,65 USD menej ako predminulý piatok. Pomer ceny zlata a striebra výrazne klesol na úroveň 77,34 čo znamená, že tento týždeň bolo na tom výrazne lepšie zlato oproti striebro, aj keď oba kovy klesali. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 116,49. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 47,41.

Celý trh čaká na FED. A rovnako na FED čakajú aj drahé kovy. Čo prinesie rozhodnutie ešte len uvidíme, pretože na základe jedných dát (trh práce) by FED sadzby mierne zvýšiť mohol; na základe iných dát (napr. pomer zásob vs. predaja, vývoj cien energií a komodít, či vývoj na rozvojových trhoch) je to otázne. Nech bude rozhodnutie akékoľvek, je pravdepodobné, že špekulanti ho využijú. Tí môžu krátkodobo hýbať trhom, avšak nakoniec musí vždy prevážiť hľadisko dopytu a ponuky veľkých investorov, ktorí drahé kovy hromadia (medzi nimi sú i centrálne banky).

Trhy

Práve títo hráči určujú celkový cenový vývoj trhu. A zatiaľ sa za ostatné mesiace nič nemení. Stále tu máme bakwardáciu, ktorá sa však rastom ceny odstraňuje čoraz výraznejšie a poklesom ceny prehlbuje čoraz miernejšie. Globálny dopyt po hromadení drahých kovov mierne klesol oproti stavu pár týždňov a mesiacov dozadu. Tlak na fyzický kov nie je až taký výrazný.

Je preto pravdepodobné, že môžeme zažiť situáciu s cenou zlata pod 1000 USD a striebro sa môže prepadnúť aj pod 13 USD. V prípade poklesu sa potom ukáže, ako veľmi tento „výpredaj“ investori využijú a akú budú mať tendenciu pre hromadenie drahých kovov. V prípade, že sa nastane pokles ceny a výrazne sa zvýši tlak na fyzickom trhu, pokles nebude mať dlhé trvanie. A samozrejme naopak. To isté platí i pre to, že ak ostaneme na súčasných cenových hladinách a nebude sa zvyšovať tlak na fyzickom trhu, cena nemá prečo rásť.

Tí, ktorí čakajú na raketový rast cien drahých kovov, by preto mali sledovať to, či sa pri raste ceny zároveň zvyšuje i dopyt po drahých kovoch. A samozrejme nie tam, kde výrazný dopyt nie je – čiže netreba sledovať retailový trh s mincami, či malými tehlami, ale dopyt veľkých hráčov. Druhým príkladom, ktorý svedčí o stále trvajúcom význame zlata v súčasnom monetárnom finančnom svete a ktorý stojí za zmienku, je napr. repatriácia zlata zo strany rakúskej centrálnej banky. Tu sa síce nejedná o veľké objemy zlata, avšak to, ako si dali Rakúšania záležať o informovaní o repatriácií nasvedčuje minimálne v určitú nedôveru samotných centrálnych bankárov v súčasný monetárny systém. Veď sa pozrite sami:


Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

silver_50_15 gold_50_15 1_ceny_50_2015

Zdroj: upner.com, kitco.com

Matúš Pošvanc

Tagged , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár