Prehľad týždňa

Drahé kovy budú klesať

Minulý týždeň môžeme nazvať spokojne klesajúcim týždňom. Zlato kontinuálne klesalo z úrovne 1250 USD postupne a pomalinky až k 1212 USD. Hlavný pokles cien bol v utorok a štvrtok. Čo sa týka striebra, to reagovalo trošku inak. Pondelok bol prudký pokles k cene 16,3 USD. Šedý kov sa dokonca vo štvrtok dokázal vyšplhať späť k úrovni 16,5 USD. Ale to bolo všetko. Potom sa cena dvoma prudkými pohybmi dostala až k 16,2 USD.

Cena zlata nakoniec uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1212,8 USD, čo bolo o 39,1 USD menej ako predminulý týždeň. Cena striebra bola na úrovni 16,2 USD, čo bolo o 30 centov menej ako týždeň predtým. Pomer cien zlata a striebra týmto stúpol na úroveň 1 ku 74,86 čo znamená, že striebru sa minulý týždeň darilo lepšie ako zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 198,87 a klesol. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 79,41 a rovnako klesal.

Minulý týždeň sme hovorili, že zlato vidíme tak na 1200 USD. Predpoklad sa naplnil skoro presne. Už dlhšie píšeme, že za zlatom opätovne nestoja fundamenty. Dopyt je relatívne slabý, resp. aby sme boli korektní, je značne vyrovnaný s ponukou. Na trhu je jednoducho dostatok zlata, ktoré uspokojuje aktuálny dopyt. Ako je to možné? Dôvod tkvie v tom, že zlato a striebro sa akumulujú – sú to peniaze. A v princípe akákoľvek vyťažená unca zlata v minulosti je dnes pripravená za správnu cenu uspokojiť dopyt.

Čo sa teda zmenilo oproti minulému týždňu? Pri poklese ceny k 1200 USD pomaly začal klesať prebytok zlata na trhu. Ale ak by sme opätovne zobrali ako mernú jednotku situáciu zo začiatku roka, kedy sa prejavoval nedostatok kovu na trhu a aj tak klesala cena, tak z toho môžeme vyvodiť, že cena zlata má ešte kam klesať. Skôr sa však prikláňam k názoru, že sa tak nestane a budeme sa pohybovať okolo 1200 USD. Ak však bude cena klesať, tak skôr nepôjdeme výrazne pod 1200 USD; mám tým na mysli napr. pod 1150. Akékoľvek stúpnutie ceny bude opätovne len špekulatívnym pokusom, ktoré zatiaľ nemá podporu v stúpajúcom dopyte.

Čo sa týka striebra tam je situácia veľmi podobná. Oproti minulému týždňu sa však zmenilo to, že striebro je na tom už úplne rovnako ako zlato. Minulé týždne sme totižto písali, že striebro je na tom z hľadiska dopytu o niečo lepšie ako zlato. To sa prejavilo i v tom, že striebro klesalo pomalšie. Dopyt bol o niečo silnejší. To je však preč. Rovnako ako pri zlate sa dá teda konštatovať, že ceny budú skôr klesať ako stúpať. Pomer 1 ku 75 sa môže opätovne zvyšovať, neprekvapil by k 1 ku 78.

Opätovne môžeme konštatovať, že situácia je taká, že sa skôr ocitneme s cenami drahých kovov smerom nižšie. A samozrejme za predpokladu, že sa nič významné z ekonomického hľadiska nestane.

Viagold je i na Facebooku. Staňte sa fanúšikom

1_ceny_22_16 silver_22_16 gold_22_16

Zdroj: kitco.com, viagold.sk

Matúš Pošvanc, viagold.sk

Tagged , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár