Prehľad týždňa, Striebro, Zlato

Drahé kovy boli stlačené bez ohľadu na riziko na trhoch

Pondelňajšie obchodovanie sa dá v porovnaní s tým čo prišlo popísať ako extrémne pokojné. Nič sa nedialo. A bolo to ticho pred búrkou. Zlato sa v utorok dostalo pod 1150 USD a striebro bolo stlačené k 14,8 USD. Streda bolo následne využitá po tomto prepade na miernu korekciu cien. Zlato sa začiatkom dňa síce držalo ešte pod 1150 USD, avšak nakoniec posilnilo nad túto hranicu. Striebro rovnako nasledovalo zlato a nakoniec sa dostalo nad 15 USD. Pomer cien drahých kovov sa dostal inak nad 1 ku 77 a blížil sa až k 1 ku 78. Štvrtok zlato opätovne posilnilo, ale v porovnaní so striebrom len miernejšie. Striebro sa nakoniec dostalo späť k 15,4 USD. Piatok bol už opäť v princípe pokojný.

Cena zlata uzavrela na úrovni 1162,8 USD, čo bolo o 5,5 USD menej ako minulý piatok. Cena striebra bola na úrovni 15,62 USD, čo bolo o 0,07 USD menej ako minulý piatok. Pomer ceny zlata a striebra bol na úrovni 74,44 čo znamená, že tento týždeň bolo na tom nakoniec o málinko relatívne lepšie striebro; aj keď to cez týždeň tak nevyzeralo. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) je na úrovni 141,69 (oproti minulému týždňu klesol a je v okolí svojich 2 ročných miním). XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 59,01 (oproti minulému týždňu klesol a rovnako je v okolí svojich 2 ročných miním).

Pokles cien zlata v tomto týždni bol celkom prekvapivý. Na trhu vládla silná neistota a zlato dostalo aj tak riadny úder. To, čo bolo prekvapivé na zlate, však už nebolo až tak prekvapivé na striebre. Cena striebra sa dostala pod 15 USD. Treba povedať, že daný cenový pokles nebol síce prekvapením, avšak bol nad očakávania. Za ostatnú dobu sme vždy hovorili skôr o poklese niekde k 15 USD, nie pod túto úroveň. Pri tejto cene je dnes striebro aj výrazne žiadané; a nehovorím teraz o nejakom „humornom“ dopyte po striebre zo strany malých investorov, ktorý sa napr. prejavil vo výpredaji strieborných eaglov americkej mincovne. Nad tým sa celý týždeň „rozplývala“ celá blogosféra, pričom tento „dopyt“ sa dá prirovnať skôr k plynatosti človeka v silnom vetre. Hovoríme tu tentokrát o veľkých hráčoch. Na striebre sa (rovnako aj na zlate) objavila vyššia bakwardácia. Pre veľkých hráčov to znamenalo, že môžu zarobiť bez rizika na tom, že predajú na spote fyzický kov a nakúpia voči nemu futures kontrakt, ktorého dodávka je napr. 3 mesiace. A zarobia na tomto úkone napr. 0,5%. V dnešnom svete nulových úrokových sadzieb by to bol super obchod. Avšak bakwardácia nebola tuto potenciálnou arbritrážou odstránená; práve to svedčí o inštitucionálnom dopyte po fyzickom striebre. Cena padla, aspoň teda tento týždeň, až príliš. Posunul sa i pomer cien drahých kovov smerom k 1 ku 80, čo je nami dlhšie indikovaná hranica a ktorá nepadla lebo aj trochu neprirodzene padalo zlato. Každopádne cena zlata i striebra podľa bakwardácie dosahuje na svoje dno, od ktorého sa zatiaľ vždy odrazí. Uvidíme, či to drahé kovy vydržia alebo či sa v kontexte rastúceho rizika (Grécko, čínsky akciový trh) budú posúvať cenovo vyššie. Zaujímavá začína byť situácia na striebre. Avšak ak uvidíme nižšie ceny drahých kovov, skôr dohadujem, že nie na dlho. V súčasnej dobe zlatu svedčí skôr cena okolo 1200 USD a striebru okolo 15,5 USD. Pri daných cenách sa na trhu neprejavuje zvýšený dopyt, resp. nedostatok.

Máte záujem o nákup drahých kovov? Do drahých kovov môžete investovať, ale aj nimi priamo platiť.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

1_ceny_28_15 gold_28_15 silver_28_15

Zdroj: upner.com, kitco.com

Matúš Pošvanc

Tagged , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár