Drahé kovy boli hore i dole

Tento týždeň boli drahé kovy ako na húpačke. Ešte v pondelok sa dostalo zlato z 1180 USD nad 1200 USD a striebro si to namierilo až k 16,4 USD. Nasledujúce dva dni aj zlato, aj striebro ešte mierne posilňovali. Zlato sa pohybovalo okolo 1215 USD a striebro bolo nad 16,5 USD. Vo štvrtok však oba drahé kovy opätovne prepadli. Zlato sa dostalo k 1180 USD a striebro kleslo pod 16 USD. Piatkové obchodovanie už na tom nič nezachránilo a len sa potvrdil vývoj z druhej časti týždňa.

Cena zlata uzavrela na úrovni 1177,9 USD, čo bolo o 2,5 USD menej ako minulý piatok. Cena striebra uzavrela na úrovni 16,095 USD, čo bolo o 0,34 USD viac ako minulý týždeň. Pomer ceny zlata a striebra bol na úrovni 73,18 a čo znamená, že tento týždeň bolo na tom relatívne lepšie striebro. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) je na úrovni 179,9 XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 73,19.

V pondelok sa podľa môjho názoru prejavila silná bakwardácia – hlavne na zlate – z konca minulého týždňa. Bakwardácia dáva možnosť ľahkého zisku, kedy predáte na fyzickom trhu kov a nakúpite jeho dodávku v budúcnosti prostredníctvom futures kontraktu. Vzhľadom na rozsiahle zásoby zlata, by táto situácia nemala nastať. Ak existuje, tak indikuje, že obchodníci neveria v budúcu dodávku fyzického kovu a preferujú fyzickú držbu pred vlastnením kontraktu. Dopyt po fyzickom vlastníctve kovu pri daných cenách rastie. Trh sa dostáva do rovnováhy potom napr. rastom ceny. A to sa udialo. Situácia zároveň indikuje i to, že zatiaľ máme okolo 1200 USD pri zlate určité dno. To síce špekulanti vedia stlačiť nižšie, avšak zatiaľ nie na dlho. Uvidíme, či a ako veľmi táto hranica vydrží. Zatiaľ však existuje. Druhým faktorom, ktorý určite prispel k rastu cien bolo oslabenie dolára, po zverejnení indikátoru indexu nákupných manažérov; resp. toto môže byť druhý spôsob vysvetlenia situácie.

Koncom týždňa sa ceny drahých kovov opätovne stlačili nižšie na hranice z predchádzajúceho týždňa. Osobne si však myslím, že sa opäť jedná o krátkodobú situáciu. Automaticky sa totižto objavuje tlak na zlate a zvyšuje sa fyzický dopyt, ktorý dlhodobo cenu pod tieto hranice nepustí. A aj ostatné riziká v ekonomike ostávajú, čo nahráva zatiaľ viac tomuto scenáru. Cena zlata by pokojne zniesla cenu okolo 1250 USD. Samozrejme za predpokladu toho, čo sa dnes vo svete deje z geopolitického i ekonomického hľadiska. Akákoľvek zmena však môže zamávať i s cenami drahých kovov, ktoré sú hlavne senzitívne na zvýšenie alebo zníženie rizík.

Máte záujem o nákup drahých kovov? Do drahých kovov môžete investovať ale aj nimi priamo platiť.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

1_ceny_18_15 gold_18_15 silver_18_15

Zdroj: upner.com, kitco.com

 

Matúš Pošvanc

Pridaj komentár