Prehľad týždňa, Striebro, Zlato

Drahé kovy boli hore i dole

Tento týždeň boli drahé kovy ako na húpačke. Ešte v pondelok sa dostalo zlato z 1180 USD nad 1200 USD a striebro si to namierilo až k 16,4 USD. Nasledujúce dva dni aj zlato, aj striebro ešte mierne posilňovali. Zlato sa pohybovalo okolo 1215 USD a striebro bolo nad 16,5 USD. Vo štvrtok však oba drahé kovy opätovne prepadli. Zlato sa dostalo k 1180 USD a striebro kleslo pod 16 USD. Piatkové obchodovanie už na tom nič nezachránilo a len sa potvrdil vývoj z druhej časti týždňa.

Cena zlata uzavrela na úrovni 1177,9 USD, čo bolo o 2,5 USD menej ako minulý piatok. Cena striebra uzavrela na úrovni 16,095 USD, čo bolo o 0,34 USD viac ako minulý týždeň. Pomer ceny zlata a striebra bol na úrovni 73,18 a čo znamená, že tento týždeň bolo na tom relatívne lepšie striebro. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) je na úrovni 179,9 XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 73,19.

V pondelok sa podľa môjho názoru prejavila silná bakwardácia – hlavne na zlate – z konca minulého týždňa. Bakwardácia dáva možnosť ľahkého zisku, kedy predáte na fyzickom trhu kov a nakúpite jeho dodávku v budúcnosti prostredníctvom futures kontraktu. Vzhľadom na rozsiahle zásoby zlata, by táto situácia nemala nastať. Ak existuje, tak indikuje, že obchodníci neveria v budúcu dodávku fyzického kovu a preferujú fyzickú držbu pred vlastnením kontraktu. Dopyt po fyzickom vlastníctve kovu pri daných cenách rastie. Trh sa dostáva do rovnováhy potom napr. rastom ceny. A to sa udialo. Situácia zároveň indikuje i to, že zatiaľ máme okolo 1200 USD pri zlate určité dno. To síce špekulanti vedia stlačiť nižšie, avšak zatiaľ nie na dlho. Uvidíme, či a ako veľmi táto hranica vydrží. Zatiaľ však existuje. Druhým faktorom, ktorý určite prispel k rastu cien bolo oslabenie dolára, po zverejnení indikátoru indexu nákupných manažérov; resp. toto môže byť druhý spôsob vysvetlenia situácie.

Koncom týždňa sa ceny drahých kovov opätovne stlačili nižšie na hranice z predchádzajúceho týždňa. Osobne si však myslím, že sa opäť jedná o krátkodobú situáciu. Automaticky sa totižto objavuje tlak na zlate a zvyšuje sa fyzický dopyt, ktorý dlhodobo cenu pod tieto hranice nepustí. A aj ostatné riziká v ekonomike ostávajú, čo nahráva zatiaľ viac tomuto scenáru. Cena zlata by pokojne zniesla cenu okolo 1250 USD. Samozrejme za predpokladu toho, čo sa dnes vo svete deje z geopolitického i ekonomického hľadiska. Akákoľvek zmena však môže zamávať i s cenami drahých kovov, ktoré sú hlavne senzitívne na zvýšenie alebo zníženie rizík.

Máte záujem o nákup drahých kovov? Do drahých kovov môžete investovať ale aj nimi priamo platiť.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

1_ceny_18_15 gold_18_15 silver_18_15

Zdroj: upner.com, kitco.com

 

Matúš Pošvanc

Tagged , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár