Prehľad týždňa, Striebro, Zlato

Drahé kovy akoby neexistovali

Ďalší týždeň, ktorý nebol veľmi zaujímavý. Drahé kovy akoby ani neboli v záujme investorov. Začiatkom týždňa sa relatívne darilo striebru. To posilnilo omnoho viac ako zlato. Dostalo sa na chvíľu i nad hranicu 16,7 USD, pričom v rovnakom čase reagovalo zlato omnoho vlažnejšie, keď sa dostalo nad len nad 1190 USD. V utorok sa zlato priblížilo k 1200 USD, ale nevydržalo tam a nakoniec sa počas celého týždňa pohybovalo v rozmedzí 1180 až 1195 USD. Striebro bolo nad 16 USD. Piatkové obchodovanie bolo na prekvapenie celkom pokojné.

Cena zlata uzavrela na úrovni 1187,5 USD, čo bolo o 9,6 USD viac ako minulý piatok. Cena striebra uzavrela na úrovni 16,395 USD, čo bolo o 0,3 USD viac ako minulý týždeň. Pomer ceny zlata a striebra bol na úrovni 72,43 čo znamená, že tento týždeň bolo na tom opäť relatívne lepšie striebro. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) je na úrovni 175,99 XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 72,47.

Oba drahé kovy, ešte minulú nedeľu, resp. ráno na ázijských trhoch posilnili. Opätovne úradoval fenomén, ktorý tu máme už dlhšiu dobu bakwardácia. Na júnových futures kontraktoch mohol investor zarobiť začiatkom týždňa 0,46%. Ako? Ak by predal kov za spotovú cenu a nakúpil júnový kontrakt (dodávku v budúcnosti). Zároveň si treba uvedomiť, že pri zlate by teoreticky bakwardácia nemala nastať, pretože zásoby tohto kovu sú rozsiahle. Pri iných komoditách je bakwardácia normálnejším javom, lebo sa môže stať, že na sklade daná komodita nie je (napr. pri pšenici, v čase keď sa čaká na žatvu). Zásoby zlata voči novej ťažbe sú však okolo 60 rokov. Inými slovami je zlata dostatok. To znamená, že investor – ten ktorý vlastní kov, by za normálnej situácie vždy urobil tento obchod a zožal zisk v podobe 0,46 %. Ak nastane bakwardácia tak potom indikuje dve veci: vyšší záujem o fyzickú držbu kovu resp. dopyt po fyzickom kove a nedôveru investorov v budúcu dodávku kovu za súčasné ceny. To je i dôvod, prečo sa zlato nevie posunúť cenovo omnoho nižšie. Zatiaľ samozrejme. Zároveň je to dôvod, prečo sa jeho cena za ostatné obdobie vráti vždy k hranici 1200 USD. Otázkou ostáva, kto má vyšší záujem o fyzický kov. Tu už nastupuje špekulácia, pretože do presného pozadia obchodovania nevidíme. Jednou z teórií je dopyt po fyzickom kove zo strany Číny a Indie; vždy pri cene pod 1200 USD. Západní investori po zlate zatiaľ výrazne neprahnú, resp. poistku voči geopolitickým nepokojom, či ekonomických problémoch v podobe drahých kovov nevyužívajú.

Malé oscilácie na drahých kovoch boli opätovne spôsobené klasickými ekonomickými ukazovateľmi, ktoré sa drali na svetlo sveta počas týždňa. Piatkové obchodovanie bolo celkom prekvapivé, vzhľadom na pokles miery nezamestnanosti v USA na 5,4%, pričom ekonomika USA pridala 223 tis. nových pracovných miest (v princípe podľa očakávaní). Aj keď sa revidovali čísla za marec, faktom ostáva, že pri podobných pozitívnych údajoch padali drahé kovy omnoho výraznejšie. Nestalo sa tak. To by mohlo podporovať i vyššie tvrdenia, že zatiaľ nie je kam s cenou veľmi padať a zažívame určité dno – hlavne na zlate.

Máte záujem o nákup drahých kovov? Do drahých kovov môžete investovať ale aj nimi priamo platiť.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

1_ceny_19_15 silver_19_15 gold_19_15

Zdroj: upner.com, kitco.com

Matúš Pošvanc

Tagged , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár