Striebro, Zlato

Draghi zlato nekupuje a ani kupovať nebude

Tlačová konferencia ECB, ktorá ničím neprekvapila, bola však pre zlatú komunitu zaujímavá z hľadiska toho, že Draghi spomenul zlato. Na otázku, aké druhy aktív by mohla ECB v budúcnosti kupovať odpovedal, že monetárny výbor „diskutoval o všetkých druhoch aktív, okrem zlata“. Z tohto hľadiska by bolo zaujímavé doplniť otázku o striebro, ktoré bolo rovnako považované za peniaze. Odpor centrálnych bankárov k tejto podľa ich slov „zastaranej relikvii“ je priam úžasný. A nie je sa čo čudovať. Keď sa darí zlatu, nedarí sa centrálnym bankárom. Dnešná situácia je opačná. Zatiaľ veríme v moc centrálnych bánk. Otázka z nie do kedy?

Mnohí veria, že zmenu na trhu so zlatom, by mohlo spôsobiť minulo týždenné oznámenie indickej centrálnej banky, že zjednoduší pravidlá dovozu zlata do krajiny. Tento týždeň, šéf RBI vyhlásil, že vláda po schválení rozpočtu na budúci rok (v marci), uvažuje aj o znížení dovozných ciel uvalených na zlato. Indiu tieto správy povzbudili a v novembri doviezla 40,2 ton zlata, pričom minulý rok v rovnakom období to bolo len 0,2 tony. Septembrové a októbrové dovozy boli motivované jednak nákupnou sezónou v Indii a na strane druhej to bol skôr strach Indov, že sa pravidlá dovozu ešte viac sprísnia. Nakoniec však vláda s centrálnou bankou prekvapili. India je zároveň krajinou, kde sa podľa odhadov WGC nachádza až 22 000 ton zlata v rukách jednotlivcov a rôznych chrámov – čiže v súkromných rukách. Napriek obrovskému množstvu zlata, ktoré je potenciálne pripravené obiehať medzi obyvateľstvom, sa aj tak každý rok dovezie od 700 do 1000 ton.

Rovnako je na zlato naladená i Čína. Aj tu vláda uvažuje o zjednodušení podmienok dovozu zlata do krajiny. Doteraz bol dovoz obmedzený na pár vyvolených bánk. Od budúceho roku by mali mať možnosť dovážať zlato aj samotné ťažobné spoločnosti operujúce v Číne a zároveň všetky banky, ktoré budú členmi Šanghajskej zlatej burzy. Čína chce dosiahnuť status najdôležitejšieho regiónu pre obchodovanie s fyzickým kovom po Londýne. Či sa to podarí je však otázne. Bude to možné len vtedy, ak by sa náklady na presun a nákup fyzického zlata v Londýne výrazne zvýšili. Inak to zatiaľ pre obchodníkov zmysel nemá.

Nakoniec pár slov o referende o zlate vo Švajčiarsku. Po prvé treba povedať, že výsledok je jasný. Švajčiari frank viazať na zlato zatiaľ nechcú. Avšak výsledok nie je úplne negatívny. Napriek masívnej kampani všetkých politických strán, vlády, médií a centrálnej banky sa až 20 % ľudí nedalo odradiť od hlasovania za dovoz všetkého zlata do krajiny a určitého naviazania franku na zlato. A to v časoch, keď sa zlato považuje za výstrelok minulosti a prežitú relikviu a divnú komoditu. Situácia, ktorá by pred 10 rokmi ani nebola diskutovaná. Za druhé to ukazuje, že zlato má stále dôležité postavenie v spoločnosti. Inak by to nikoho, myslím tým politikov a centrálnych bankárov, nezaujímalo. O švajčiarske referendum by sme sa nemali zaujímať v kontexte vyššej ceny zlata vyjadrenej vo fiat mene, ale v kontexte toho, či je, resp. bude, potrebné diskutovať o zlate, ako o kotve a stabilizačnom prvku pre dnešný finančný systém, pokiaľ sa dnešný experiment centrálnych bankárov vymkne z rúk.

Máte záujem o nákup drahých kovov? Do drahých kovov môžete investovať ale aj nimi priamo platiť.

Matúš Pošvanc

Tagged , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár