Nezaradené

Doug Casey a Peter Shiff

Videá z produkcie Cambridge House international. Na konferencii o prírodných zdrojoch vo Vancouveri vystupovali viacerí investori. Prinášame Vám krátke rozhovory s dvoma z nich. Legendárny investor Doug Casey z Casey Research and Peter Schiff, ktorý sa stal známy tým, že dávno pred rokom 2008 predpovedal krízu na trhu nehnuteľností. Pod každým videom sa nachádza i voľný preklad rozhovoru v slovenskom jazyku.

Doug Casey – predpovedá finančný a ekonomický chaos v najbližších 10 rokoch (3:07)

Jediné, čo môžem povedať, že budeme svedkami skutočného ekonomického chaosu v priebehu najbližších 10-tich rokov. Depresia, ktorá začala v roku 2007 bude podľa môjho názoru trvať omnoho dlhšie a bude omnoho kritickejšia ako depresia spustená v roku 1929. Dôvod je jednoduchý. Tento krát máme vlády, ktoré omnoho viac zasahujú do ekonomiky. Zároveň nielenže prijímajú zlé opatrenia. Vlády dnes prijímajú opatrenia, ktoré sú presným opakom toho, čo by mali robiť.

… Obama je podľa mňa rovnakým politikom, akým bol Bush. A je Romney lepším ako je Obama? Romney je podľa mňa možno horší ako Obama.

… Politici veľmi radi zvaľujú problémy, ktoré sami spôsobili, na niekoho iného, ako na seba samých. Niekedy sú to ľudia v rámci štátu, ako sme boli svedkami v nacistickom Nemecku, avšak častejšie sú to ľudia mimo krajiny.

… Americká armáda sa stala akoby veľkým božským kladovom a ak máte takéto kladivo, všetko naokolo sa Vám zdá ako malý klinec.

… Ak americký dolár nemá žiadnu hodnotu a je súčasťou bankrotujúcej vlády, tak potom euro je úplne ničím, pričom je súčasťou ešte viac bankrotujúcich krajín

… Myslím si, že EU zanikne. Dôvodom je radikálna odlišnosť jednotlivých krajín. Či už z kultúrneho hľadiska, ale i z hľadiska rôznych problémova nie je možné ich, podľa môjho názoru, násilne spájať.

… Odporučil by som každému diverzifikovať ich aktíva a diverzifikovať seba samého i z medzinárodného hľadiska. Ak sa niečo zlé stane v krajine, v ktorej žijete, máte možnosť odísť.

… Nebuďte nešťastní, že budeme čeliť jednej z najväčších kríz, aké sme tu kedy mali. Budúcnosť môže byť omnoho lepšia, ako si vie ktokoľvek z nás predstaviť.

Peter Shiff – predpovedá ďalší ekonomický kolaps v najbližších 2 rokoch (4:00)

Budeme svedkami finančného kolapsu niekedy medzi 2013 – 2014? Áno, to si myslím. Dokonca nie som presvedčený ani o tom, či budeme mať čas na QE4 alebo 5. Ale v princípe práve tam (USA) smeruje. O tom aj kvantitatívne uvoľňovanie je. Čím viac QE máme, tým, viac bude potrebné jeho ďalšie kolo. Je to ako keby ste užívali drogy. Ako náhle sa minie ich účinok, na to, aby ste boli pod vplyvom, potrebujete ďalšiu dávku. Samozrejme, to nie je veľmi zdravé. Čiže kedykoľvek dostane trh stimul na falošné zotavenie sa, stimul sa vyparí a opäť budeme v recesii. A teraz to robíme opätovne. To, čo by sme naozaj potrebovali je veľmi tvrdé ozdravenie sa – skutočnú liečbu, ktorá bude bolieť. Znamená to zvýšenie úrokových mier, menšiu mieru nárastu akcií, mnohé banky musia skrachovať a vláda musí seriózne šetriť. Drasticky. Mali by sme reštrukturalizovať náš dlh, sociálny systém, zdravotný systém, prepustiť verejných úradníkov, pretože si ich jednoducho nemôžeme dovoliť.

… najviac si to musia uvedomiť ľudia, ktorí sú dnes závislí na šekoch od vlády. Veľa vecí sa jednoducho zmenilo. Daňoví poplatníci jednoducho nedokážu platiť také rozsiahle sľuby politikov, ktorí si týmto sľubmi kupujú hlasy ľudí, ktorí od nich dostávajú tieto šeky. Americkí politici by mali jasne povedať ľuďom, ako zle na tom sme a urobiť presne to, čo je potrebné pre rast ekonomiky. Pretože viac vládnych programov, viac tlačenia peňazí, viac požičiavania a zadlžovania a viac spotreby, to nie je cesta, ako sa to dá urobiť.

… Pre ozdravenie Európy by z dlhodobého hľadiska bolo omnoho lepšie, ak by umožnili reštrukturalizáciu ekonomiky, donútili vlády krajín k šetreniu, o ktorom síce hovoria a ktorá by bola pre ľudí dobrá, avšak ju nerealizujú. Bez ohľadu na to, čo však urobia, vyústi to do okamžitého tlaku na americký dolár. Samozrejme by mohlo do tohto poradia zasiahnuť ešte Japonsko, ktoré by mohlo zažiť krízu ešte pred Amerikou. Nech je to však akokoľvek, ako náhle sa oči trhov zamieria na Ameriku, nebude už možné realizovať krátkodobé opatrenia, ktoré sme mimochodom robili doteraz.

… Určite sa niečo udeje v Európe, pretože tak, ako pokračujú doteraz sa to nedá udržať. Pričom pozor, USA majú naozaj veľmi nepriaznivé ekonomické ukazovatele. Úrokové miery budú musieť buď rásť, alebo bude musieť FED natlačiť toľko peňazí, že infláciu už neskryjú ani vládne štatistiky. Zároveň vznikne značný tlak na dolár, čo sa inak už mimochodom deje, pretože napr. Čína s Japonskom už obchodujú mimo dolára vo vlastných menách a tento trend budú nasledovať i ďalšie krajiny. Dolár tak prestane byť rezervnou menou.

Upner je na Facebooku. Staňte sa fanúšikom. Ak sa Vám článok páčil, podporte a zdieľajte nás prosím na linkovacích službách.

Voľne preložil a spracoval Matúš Pošvanc

 

Tagged , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár