Striebro, Zlato

Dopyt po zlate klesol

World Gold Council zverejnil pravidelnú štvrťročnú správu o trendoch v dopyte a ponuke zlata. Hlavnými závermi zo správy sú, že dopyt po žltom kove v prvom kvartáli 2013 klesol o 13 %. Vzhľadom na výrazný pokles cien klesol dopyt i v nominálnom vyjadrení o 16 % na úroveň 51 mld. USD. V prvom štvrťroku sme zaznamenali i odliv viac ako 177 ton zlata z ETF. Na druhej strane dopyt po zlate zo strany klenotníkov stúpol o 12 %. Produkcia zlatých baní stúpla o 4 % na úroveň 688 ton a recyklovanie zlata bolo o 1 % vyššie. Medzi hlavných nákupcov zlata naďalej patrili centrálne banky, i keď ich dopyt klesol o 5 % v porovnaní s obdobím minulého roku.

Austrálska mincovňa Perth Mint dosiahla v apríli tohto roku rekordný predaj zlatých mincí a ďalších produktov, keď za jediný mesiac predala 111 505 uncí zlata. To bolo skoro dvojnásobne viac ako v predchádzajúcom mesiaci a o 534 % viac v porovnaní s minulým rokom, kedy predala len 17 575 uncí zlata.

Na to, aby si čitateľ urobil perspektívu o produkcii zlata vo svete, si je treba uvedomiť, že ročne sa vyťaží od 2560 do 2700 ton zlata. Podľa riaditeľa spoločnosti Barric GoldDnes existuje len niekoľko naozaj veľkých zlatých baní vo svete … v zmysle rozdelenia trhu tu máme okolo 400 baní. Z nich 156, čo je približne 40 % dokáže vyprodukovať nad 100 tisíc uncí zlata ročne, avšak už len 21 z nich nad 500 tisíc a len 6 z nich nad 1 milión uncí zlata.“ Obávať sa relatívneho nedostatku však netreba, vzhľadom na to, že 99 % všetkého vyťaženého zlata je dnes ukrytá v trezoroch. Všetko je len otázka ceny a hodnoty.

Cenové prirážky v Indii sa minulý týždeň zdvojnásobili vzhľadom na špekulácie okolo toho, že vláda sa bude opätovne snažiť obmedziť dovoz zlata do krajiny. Dnes platia zlatníci okolo 40 USD nad trhovú cenu, pričom len pred týždňom to bolo 17 USD. Centrálna banka v krajine už 13 mája začala limitovať import zlata do krajiny prostredníctvom komerčných bánk. Hlavný problém v krajine ostáva deficit platobnej bilancii, ktorý je vo veľkej miere spôsobený práve dovozom drahých kovov. Minulý mesiac sa dovoz drahých kovov zvýšil na medziročnej báze o 138 % a dosiahol úroveň 7,5 mld. USD, pričom v marci bol viac ako o polovicu menší na úrovni 3,1 mld. USD. Dôvody sú nižšie globálne ceny žltého kovu a nákupná horúčka v krajine.

Portugalsko nebude nikdy zvažovať to, čo Cyprus; t.j. predaj svojich zlatých rezerv, ako podmienku pomoci krajine, vyhlásil guvernér tamojšej centrálnej banky. Minulý mesiac Cyprus oznámil, že uvažuje nad predajom svojich zlatých zásob v hodnote 400 mld. euro ako súčasť záchranného plánu. „Ak môžeme povedať dnes, že portugalská centrálna banka je medzi bankami s adekvátnym rozložením rizika … tak je to primárne kvôli jej zásobám zlata,“ vyhlásil guvernér banky Carlos Costa. Portugalsko má dnes 382,5 tony zlata.

Upner je na Facebooku. Staňte sa fanúšikom. Ak sa Vám článok páčil, pomôžte nám. Podporte  a zdieľajte ho na linkovacích službách.

Matúš Pošvanc
Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár