Prehľad týždňa, Striebro, Zlato

Dopyt po drahých kovoch klesá

Ceny

Začiatkom minulého týždňa ceny drahých kovov mierne stúpali. Zlato sa pomaly šplhalo k 1075 USD a striebro koketovalo s cenou 14,2 USD. Utorok na daných snahách skoro nič nezmenil. Minulá streda bola však výrazne negatívna. Zlato bolo stlačené pod 1050 USD a striebro sa prepadlo skoro k 13,8 USD. Štvrtok drahé kovy vyčkávali na piatok. Napokon koncom týždňa sa ceny otriasli a začali rásť.

Cena zlata uzavrela nakoniec na úrovni 1086,3 USD, čo bolo o 29,7 USD viac ako minulý piatok. Cena striebra bola na úrovni 14,54 USD, čo bolo o 0,47 USD viac ako minulý piatok. Pomer ceny zlata a striebra bol na úrovni 74,71 čo znamená, že tento týždeň bolo na tom lepšie opäť striebro. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 121,44. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 49,95.

Trhy

Týždeň sa niesol hlavne v očakávaní toho, čo urobia dáta z amerického trhu práce a mierne z hľadiska toho, k čomu pristúpi ECB. Tieto udalosti asi lomcovali so špekulantmi hlavne v stredu, kedy sa oba drahé kovy výrazne prepadli. Avšak nakoniec drahé kovy rástli. Striebro pravdepodobne v kontexte toho, že dobré čísla z amerického trhu práce majú znamenať dobrý vývoj ekonomickej situácie v krajine. A keďže má striebro v sebe i prvok priemyselného dopytu, povzbudivo rástlo. Pri zlate to však neplatí a skôr sa jednalo o to, že zlato je už dlhšie omnoho viac stlačené k zemi špekulantmi a len korigovalo tento stav. Môže tento rast znamenať zmenu trendu?

Bohužiaľ tí, ktorí už-už očakávajú, že zlato sa konečne dostane do býčieho trhu, sa nemajú zatiaľ na čo tešiť. Celkový – globálny dopyt – po zlate sa totižto znižuje. A to aj bez ohľadu toho, že blogosféra sa rozplýva nad výrazným dopytom po investičných minciach z US Mint. Bohužiaľ tento dopyt nemôžeme brať ako smerodajný pre súčasnú dynamiku trhu s drahými kovmi. Tento dopyt je malý, je obmedzený výrobnými kapacitami liniek jednotlivých mincovní a aj množstvom tečúcich zdrojov do tohto segmentu, keďže sa jedná o „menších“ investorov.

Dnes sme teda ešte síce stále v stave, že dopyt mierne prevyšuje ponuku. Máme tu stále bakwardáciu – ukazujúcu stres na strane fyzického trhu. Mení sa nám však mierne situácia. O tom sme už písali po minulé týždne. Rastom ceny sa minulý týždeň bakwardácia odstraňovala omnoho viac, ako tomu bolo za ostatný polrok. Rovnako sa poklesom ceny za ostatné dva týždne výrazne neprehlbovala.

Predikcia

Samozrejme táto situácia sa môže zmeniť, avšak dnes je takáto. V prípade, že sa zmení, určite budeme o tom písať. To, čo by naznačovalo zmenu trendu by bola – prehlbujúca sa bakwardácia spojená s rastom ceny. Súčasná situácia však hovorí o tom, že potenciálna cena nad 1200 USD (tam sa trh môže totižto teoreticky dostať), by bola už stavom, kedy by bola cena príliš vysoká. Zároveň môžeme konštatovať, že dopyt po zlate globálne mierne klesá. Nezabúdajme, že ponuka zlata je relatívne vysoká na úrovni 65 ročnej produkcie.

Otvorená otázka je aj budúco týždňové rozhodnutie FEDu. Zvýši základné sadzby alebo nie? Od toho bude pravdepodobne závisieť aj špekulatívny krátkodobý cenový pohyb na drahých kovoch. Aj keď to teda vyzerá, že trh predpokladá zvýšenie sadzieb už dlhodobejšie, čo je už aj započítané v súčasnom stave klesania cien. Rovnako bude záležať na tom, ako zareagujú na dané rozhodnutie aj ostatné trhy.

Máte záujem o nákup drahých kovov? Do drahých kovov môžete investovať, ale aj nimi priamo platiť.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

1_ceny_49_15 gold_49_15 silver_49_15

Zdroj: upner.com, kitco.com

Matúš Pošvanc

Tagged , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár