Prehľad týždňa

Dobré správy pre zlato i striebro?

Pravidelná týždenná analýza vývoja fundamentov zlata a striebra z hľadiska dopytu a ponuky hlavných hráčov – veľkých bánk.

Ceny na trhu

Na začiatku minulého týždňa sa cena zlata dostala až pod 1220 USD a to dokonca dvakrát. Od stredy sa však odlepila a začala pomaly stúpať. Cena striebra padla niekde k 16,06 USD. No a potom rovnako stúpala až do konca týždňa. Cena zlata nakoniec uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1227,7 USD, čo bolo len 20 centov menej ako predminulý týždeň. Cena striebra bola na úrovni 16,44 USD, čo bolo o 13 centov viac ako predminulý týždňom. Pomer cien zlata a striebra týmto klesol na úroveň 1 ku 74,68 čo znamená, že striebru sa minulý týždeň darilo viac ako zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 197,16 a stúpol. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 84,97 a rovnako stúpol.

Dianie na trhu

Minulý týždeň som napísal: „Cena zlata naráža pomaly na súčasné dno. Neznamená to, že nemôže ešte klesnúť, avšak ak by sa dostala niekde k 1200 USD, je veľmi pravdepodobné, že by sme videli backwardáciu (nedostatok fyzického kovu). Môj odhad pri striebre je cena pod 16 USD, resp. 16 USD. Špekulanti ju môžu stlačiť až sem. Pokojne. Uvidíme, ako budú potom reagovať market makri. Budú mať čo naskladňovať?.“

Cenová predikcia pri striebre vyšla relatívne dobre. Cenové dno bolo minulý týždeň niekde pri 16,06 USD. Predpokladal som 16 USD, resp. pod túto cenu. Nasvedčovali tomu dve veci. Po prvé, cenové pohyby z minulých týždňov. Po druhé, rozdiel medzi spotovým trhom a trhom futures sa už síce začínal výraznejšie prejavovať (spot relatívne voči futures stúpal), avšak nebol až tak markantný ako pri zlate. Cena mohla inými slovami ešte padnúť. Avšak už som predpokladal, že by sme narazili na jej dno. Začal by sa totiž prejavovať nedostatok kovu na trhu. Cena aj padla. Dokonca sa pri striebre i výraznejšie prejavovali potom nákupy fyzického kovu. Cena na spote ešte viac „dobiehala“ cena na futures trhu, čo práve nasvedčuje, že sa jedná o nákupy fyzického kovu. Market makri teda zháňali kov a darilo sa im to, avšak nebolo to zjavne až tak jednoduché. Inými slovami naskladňovali sivý kov, avšak bolo to pre nich o niečo drahšie ako inokedy.

Cena zlata klesala, aj keď toho nakoniec veľmi na týždňovej báze nepredviedla. Ako sme si avizovali špekulanti ju mohli tlačiť nižšie. Ako som však písal, predpokladal som, že akýkoľvek pokles ceny, už naráža na silné fyzické nákupy – naskladňovanie kovu market makrami. Dokonca sa prejavoval mierny nedostatok fyzického kovu – backwardácia.

Výhľad

Čo z toho vyplýva? Nuž, potešiť tých, ktorí čakajú zásadne vyššie ceny drahých kovov v stovkách dolárov sa zatiaľ moc nedá. Každopádne to vyzerá, že ceny oboch drahých kovov majú zatiaľ určené svoje dno, pod ktoré sa dnes veľmi nedá dostať. Pri striebre je to okolie 16 USD. Pri zlate je to okolie 1200 – 1220 USD. Cena zlata má teda na to, aby stúpala. Striebro identicky. Len upozorňujem, že dnes sme v dosť vyrovnanom cenovom pásme. Cenový pokles je dnes len menej pravdepodobnejší. Vzhľadom na značne vyrovnaný trh je skôr nutné počkať, kam sa ceny presne pohnú.

Viagold je i na Facebooku. Staňte sa fanúšikom a sledujte najzaujímavejšie správy, ktoré sa týkajú zlata a striebra. Ako odhaliť a spoznať zmeny na trhu so zlatom a striebrom z hľadiska fundamentov sa dozviete v mojej knihe „Mrcha zlato“.

Vývoj cien drahých kovov

1_ceny_drahe_kovy_20_17 cena_zlato_20_17 cena_striebro_20_17

Zdroj: kitco.com, viagold.sk

Matúš Pošvanc, viagold.sk

Tagged , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →