Prehľad týždňa, Striebro, Zlato

Do Indie sa pašuje a vo veľkom

India zažíva zvláštne obdobie. Clá uvalené na dovoz zlata vo výške 10 % ceny a zároveň veľmi problematické pravidlo 80 % dovozu a 20 % vývozu zlata sa javí ako politika, ktorá je naozaj účinná voči dovozu zlata do krajiny. Svedčia o tom ako celoročné, tak i ostatné štatistiky, kedy India doviezla len 3,06 tony zlata v mesiaci júl. Za 6 rokov najnižšie číslo. Avšak obchodu so zlatom sa v krajine darí. World Gold Council odhaduje, že do Indie sa za ostatný rok ilegálne doviezlo približne 200 ton zlata. WGC odhaduje, že v krajine sa tak či onak zobchoduje približne 850 ton zlata. To nahrádza prepad oficiálneho dovozu. Dostatok ilegálneho zlata avizujú i samotní obchodníci, ktorí sa k nemu vedia dostať a neunúvajú sa riešiť dovoz cez oficiálne kanále. Pašeráci sú zároveň čoraz sofistikovanejší a okrem tradičných metód pašovania zlata vo svojom tele využívajú rôzne ďalšie metódy – zlaté baterky, mobily, slúchadla, rámy na okuliare, či rúčky na kufríky. Väčšinou využívajú pašeráci klasické obyvateľstvo, ktoré cestuje lietadlami do krajiny.

Čo sa týka dovozu zlata do Číny ten nie je taký intenzívny ako minulý rok, keď krajina doviezla rekordných 1065 ton. Viacerí predpokladajú a zároveň to zatiaľ čísla ukazujú, že tento výsledok sa tento rok nepodarí zopakovať a dopyt bude medzi 900 – 1000 tonami. Čiže pokles. Dopyt po zlate súvisel aj s relatívne nízkymi (oproti minulosti) cenami žltého kovu a zažíval svoje maximá pri cenách okolo 1250 USD.

Čo sa týka centrálnych bánk, tie sú klasickým obchodným prvkom obchodu so zlatom. V ostatnom období nakupujú zlato hlavne rozvojové štáty, resp. ich centrálne banky a nebolo tomu inak ani za ostatný kvartál. Podľa dát z MMF nakupovalo Rusko, Mexiko, Kazachstan, Kyrgyzsko, Tadžigistán, Srbsko, Grécko and Ekvádor. Rusko nakúpilo v júni 16,8 tony zlata a oficiálne vlastní 1094 ton zlata. Zároveň sa skoro žiadna centrálna banka v ostatnom kvartáli nezbavovala svojich oficiálnych zásob zlata. Koľko skutočne vlastní Čína stále nevieme. Oficiálne dáta sú viac ako 7 rokov staré.

No a malá zaujímavosť na koniec. V piatok 15.8. presne pred 40 rokmi odstúpilo USA od zlatého štandardu z dôvody ochrany doláru pred špekulantmi a z dôvodu stabilizácie jeho hodnoty. Len tak pre zaujímavosť sa cieľ nenaplnil, keďže dolár stratil odvtedy 80 % svojej hodnoty. Každopádne sa začal vek nekrytých mien. A zatiaľ fungujeme.

Matúš Pošvanc

Tagged , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár