Dlh Španielska nie je 68% ale 133 % HDP

O dlhu Nemecka sme už písali. Skutočný dlh Nemecka nie je oficiálne prezentovaných 81,8% HDP (3,2 bilióna USD) ale v skutočnosti 139% HDP (5,3 bilióna USD). Zároveň sme transformovali ozrutné číslo do zrozumiteľnejšej podoby. Ak by ste chceli minúť dlh Nemecka a každú sekundu by ste minuli 1 dolár, trvalo by Vám to 101 tisíc rokov (1449 životov, pri priemernom veku 70 rokov), resp. 168 tisíc rokov (2407 životov).

Španielsko je na tom podobne. Oficiálne vykazuje dlh vo výške približne 68% HDP. A rovnako ako Nemecko nespĺňa definované Maastrichtské kritériá. Avšak v prípade, že do jeho celkového dlhu zarátate aj záruky a podmienené záväzky v rámci ECB a EU, zistíte, že jeho celkový dlh je vo výške 133 % HDP, t.j. 1,733 bilióna USD.

Pre zaujímavosť dlh Španielska by ste míňali (pri 1 USD za sekundu) približne 55 tisíc rokov (785 životov, pri priemernom veku 70 rokov).

Otázka, ktorá musí podľa môjho názoru každému len trochu rozmýšľajúcemu človeku skrsnúť v hlave je tá, či je vôbec možné takýto dlh niekedy splatiť. Odpoveď je samozrejme už na Vás.

Prečo sa ďalej obávať Španielska ako ďalšieho „pána“ na holenie, resp. krajinu, ktorá môže roztočiť kolesá inflácie sú napríklad ostatné správy, ktoré hovoria o pravdepodobnom nenaplnení stanovených fiškálnych plánov, štrajky proti reformám, vysoká nezamestnanosť, praskajúca bublina na španielskom realitnom trhu alebo neplnenie stanovených fiškálnych cieľov aj na regionálnej úrovni.

Na regionálnej úrovni je 2/3 regionálneho dlhu (13% HDP Španielska) rozložené do 4 hlavných regiónov, z ktorých okrem Madridu, 3 nespĺňajú stanovené kritériá. Čo je ďalej problematické, je potreba refinancovania tohto dlhu v priebehu nasledujúcich 2 rokov, ako aj jeho štruktúra, ktorá je rozdelená medzi dlhopisy a pôžičky (primárne od Španielskych bánk).

Neochota obyvateľov Španielska, ale aj politikov, ktorí sú samozrejme pod tzv. sociálnym tlakom (reformy by totižto neboli zo sociálneho hľadiska únosné), nerealizovať drastické reformy, môže skončiť buď vo veľmi rýchlom „vyčerpaní“ tzv. eurovalu, resp. v ďalšom masívnom tlačení nových peňazí v eurozóne zo strany ECB.

Pripravil: Matúš Pošvanc, Upner je na Facebooku. Staňte sa fanúšikom.

 

Pridaj komentár