Prehľad týždňa

Deutsche bank sa na konci týždňa spamätala, zlato a striebro kleslo.

Pravidelná týždňová analýza vývoja fundamentov zlata a striebra z hľadiska dopytu a ponuky hlavných hráčov – veľkých bánk a inštitucionálnych investorov. Tento týždeň miešala karty Deutsche Bank.

Ceny na trhu

V pondelok sa cena zlata držala okolo úrovne 1137 USD. Avšak už v utorok sme sa dostali pod 1330 USD. A trend poklesu s miernymi odchýlkami pokračoval celý týždeň. Striebro sa rovnako v pondelok obchodovalo okolo 19,4 – 19,6 USD. V utorok klesalo. Vyzeralo to, že kopíruje zlato. Až v piatok sa odtrhlo ako z reťaze. Z úrovne 19 USD vystúpilo v priebehu pár hodín až k 19,7 USD, aby následne opätovne zletelo.

Cena zlata nakoniec uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1315,9 USD, čo bolo o 21,20 USD menej ako predminulý týždeň. Cena striebra bola na úrovni 19,14 USD, čo bolo o 53 centov viac ako predminulý týždňom. Pomer cien zlata a striebra týmto mierne stúpol na úroveň 1 ku 68,75 čo znamená, že striebru sa minulý týždeň darilo relatívne viac ako zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 231,14 a mierne klesol. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 94 a rovnako mierne klesol.

Dianie na trhu

Krátkodobá predikcia z minulého týždňa celkom vyšla. Ceny šli dole. Hlavne pri zlate. Mnohí by očakávali práve nárast cien. Prečo? No veď sa diskutovalo o Deutsche Bank, ktorá je v riadnych problémoch. Centrálne banky majú Ďalej podporovať ekonomiku. Všetko tzv. „bullisch (býčie)“ správy. Prečo teda cena klesala? Hint! Nie, nie je to manipulácia. Nuž preto, lebo trh je nielen ovládaný špekulatívnymi nákupmi a predajmi, ale i fundamentami. A tie už dlhšiu dobu ukazujú, že zlato bolo prekúpené a pri zvyšujúcej sa cene sa ho objavovalo na trhu relatívne dosť. Dosť na to, aby sa trh neposunul výrazne vyššie. O danej dynamike, píšem aj vo svojej novej knihe. Špekulanti ho samozrejme môžu steroidným spôsobom posunúť kamkoľvek. Avšak fundamenty ho vždy vrátia tam, kam patrí. A tak sme videli pokles cien. Zmenilo sa však niečo na tomto trhu po minulom týždni a strese okolo Deutsche Bank? Ani moc nie. Mrmlem o tom už viac ako mesiac a pol. Stále tu máme stav, kedy je na trhu dosť zlata v ponuke. Dopyt ho neprevyšuje. Jediná zmena je v tom, že sa dopyt mierne zvýšil. Pre predstavu z približne 1 % výnosu pre market makerov z konca predminulého minulého týždňa na cca. 0,88 % výnos ku koncu toho minulého. Vyzerá to, že hlavní hráči zaznamenali dianie okolo Deutsche Bank, avšak zatiaľ nie sú moc nervózni. Uvidíme, ako sa bude situácia vyvíjať ďalej. Ak by sa niečo zmenilo, dozviete sa to.

Striebro je na tom úplne inak ako zlato. Je naďalej výrazne prekúpené. To, že sa s ním hrajú len špekulatívne nákupy sme mohli vidieť aj v piatok pri raste a poklese cien. Niekto sa pritom riadne nabalil, niekto prerobil. Áno, tak to dnes funguje. Z hľadiska fundamentov je však striebro vysoko. Je ho na trhu dosť.

Výhľad

Klesneme teda pri zlate konečne pod 1300 USD? Samozrejme, neviem to. Avšak trh by mohol takto klesnúť. Možno kvôli tomu, že sa upokojí situácia okolo Deutsche Bank, ale aj preto, že sa neupokojí. Dnes sú niekedy dobré správy, zlé a tie zlé, sú zas dobré. Strednodobý výhľad je však z pohľadu fundamentov stále skôr nastavený na mierny nárast cien zlata. Avšak očakávať nejaký prudký nárast cien je na základe súčasného stavu nezmysel. Čo sa týka striebra, zatiaľ to z hľadiska fundamentov vyzerá na pokles cien – pod 17,5 USD. Z krátkodobého hľadiska však môžeme pokračovať v „hre“, akú sme videli minulý týždeň.

Viagold je i na Facebooku. Staňte sa fanúšikom

1_ceny_40_16 silver_39_16 gold_39_16

Zdroj: kitco.com, viagold.sk

Matúš Pošvanc, viagold.sk

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →