Striebro

Deutcshe Bank rezignovala

Deutsche Bank opúšťa klub 5 bánk, ktorý stanovoval zlatý fix. Banka s tak rozhodla potom, čo ju začali vyšetrovať viaceré vládne agentúry. 5 bánk je podozrivých z manipulácie stanovovania zlatého fixingu, ktorý sa určuje dvakrát denne. Deutsche Bank mala záujem svoje kreslo v klube predať, avšak sa jej to nepodarilo. Hlavným dôvodom bol nedostatok záujemcov. Rezignácia Deutsche Bank z klubu necháva Barclays, HSBC, Bank of Nova Scotia a Societe Generale jedinými bankami, ktoré budú naďalej určovať zlatý fix. Čo sa týka strieborného fixingu, ten bude naďalej určovaný len HSBC a Bank of Nova Scotia.

CME Group vlastník COMEXu (burzy, kde sa obchodujú futures na drahé kovy) uvažuje o zavedení limitov na dennú fluktuáciu ceny vo výške 1 %. Reaguje tak na situáciu, kedy niektorí tzv. vysokofrekvenční obchodníci, ovplyvňujú ceny na burze, čo odrádza ostatných od obchodovania. Vysokofrekvenční obchodníci sú totižto schopní vykonať veľké množstvo obchodov vo veľmi krátkom čase (milisekundy) a ovplyvňovať tým ceny. Podobné limity má burza na niektorých trhoch s energiou, či poľnohospodárskych komoditách. Na trhoch s drahými kovmi má dnes burza zavedenú reguláciu „stop logic,“ ktorá čiastočne zabraňuje veľkým cenovým pohybom na nelikvidnom trhu. O údajnej manipulácií s cenami drahých kovov sme už viackrát písali. Manipuláciu sa však žiadnej z vládnych agentúr nepodarilo dokázať, resp. rozhodnutie súdu bolo vždy šalamunské – súd totižto priznal, že ceny drahých kovov vedia veľké banky ovplyvňovať, žalobca však nedokázal nikdy úmysel.

Matúš Pošvanc

Tagged ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár