Striebro, Zlato

Čína stále kraľuje zlatu

Čínsky dopyt po zlate mierne klesá. Vyplýva to z údajov SGE. Týždenný dopyt sa pohybuje na úrovni okolo 20 – 40 ton počas celého roku 2014 s výnimkou prvého týždňa v roku, kedy dosiahol skoro 80 ton. Nasvedčuje tomu i pozitívna GOFO úroková miera na londýnskom fyzickom trhu, ktorá za ostatné obdobie vždy indikovala vyšší dopyt po zlate západu zo strany Ázie, keď bola negatívna.  Teraz je už dlhšiu dobu opätovne v pozitívnom teritóriu. Z tohto hľadiska je zaujímavé rovnako zníženie množstva zlata, ktoré drží Bank of Englad. Tej sa od februára 2013 do februára 2014 znížilo množstvo zlata v úschove o 755 ton; rok predtým to bolo 1300 ton. Toto je s vysokou pravdepodobnosťou práve to zlato, ktoré sa presunulo do Ázie.

O mierne nižšom docina_vojapyte z Číny svedčí i vyjadrenie China Gold Association. Tá vyhlásila, že dopyt po zlate ostane v tomto roku podobný, aký bol v roku 2013. Takéto vyhlásenia prichádzajú vždy, keď sa niečo nevyvíja tak, ako sa predpokladalo. China Gold Association tvrdí, že dopyt presiahne 1000 ton ročne, avšak nedosiahne nový rekord. Tomu sa netreba čudovať, pretože dopyt, ktorý bol s vysokou pravdepodobnosťou tvorený šperkárskym priemyslom, centrálnou bankou a investormi prahnúcimi po zlatých tehlách, bol doplnený aj o tých, ktorí používali zlato ako záruku za získanie ľahšie dostupnej hotovosti na financovanie svojho podnikania.  práve v poslednej oblasti je vysoko pravdepodobné, že dopyt klesá, vzhľadom na nezrovnalosti ohľadne kolaterálu v čínskych prístavoch.

Čína má však zvýšený záujem aj o nové ťažobné projekty. Tamojšia China National Gold Group „koketuje“ o strategickom partnerstve s nadnárodnou spoločnosťou Barick Gold, ktorá je najväčšou ťažobnou spoločnosťou v tomto segmente trhu. Čína sa tak pomaly dostáva na piedestál ťažobného priemyslu zameraného na ťažbu drahých kovov.

Jednotlivé fixingy cien zlata a striebra prejdú novými zmenami potom, čo sa odhalili možné manipulácie s týmto stanovovaním cien. Čo sa týka strieborného fixingu, ten by mal v súčasnej podobe skončiť v polke augusta tohto roku. Avšak už dnes LME (London Metal Exchange) začína testovať nové metódy stanovovania fixu, založené na elektronických prostriedkoch. Rovnako je na tom snaha o reformu zlatého fixu, o čom by mali v najbližšej dobe diskutovať predstavitelia priemyslu zameraného na zlato – od ťažiarov počnúc až po banky a obchodníkov končiac. Cenový fix je jednou z dôležitých inštitúcií, okolo ktorej sa priemysel drahých kovov točí. Sú na ňom závislé mnoho inštitúcie pretože od neho odvodzujú viaceré obchodné kontrakty, taktiky, či poplatky.

Tagged , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár