Striebro, Zlato

Čína plánuje fixáciu cien zlata v juane

Jedná sa o dlhšie medializovanú skutočnosť, že Čína chce rovnako ako Londýn stanovovať fixáciu ceny zlata – dva krát za deň a to v lokálnej mene. To by malo slúžiť hlavne lokálnym obchodníkom a ťažbárom zlata. Čína je totiž krajina, kde sa vyťaží najviac zlata na svete (cca 420 ton). Faktom však ostáva, že pokiaľ nie sú problémy s dovozom zlata do Číny, nemá moc fixácia ceny v juane zmysel. Preto treba brať zatiaľ tieto informácie s rezervou. Každopádne dopyt po zlate je v Číne stále vysoký, o čom svedčia i čísla z dovozu zlata do Hong Kongu (76 ton za február), avšak za adekvátnejší zdroj by som skôr považoval výbery zlata zo Šanghajskej burzy zlata (374 ton za prvých 6 týždňov roka 2015).zlato_cina

Údajne povedať Indovi, aby si nekupoval zlato, je ako Američana presvedčiť, aby nepil alkohol. India je druhým najväčším importérom zlata na svete v objeme od 800 do 1000 ton ročne. Je to zároveň len odhad, pretože vzhľadom na reštrikcie centrálnej banky na dovoz zlata, môžeme len predpokladať, koľko zlata sa dovezie do krajiny neoficiálnymi kanálmi. Centrálna banka minulý rok zároveň zmiernila reštrikcie na dovoz zlata v podobe schémy 80 % dovozu a 20 % vývozu, čo malo pozitívny vplyv na dovoz kovu.

Na západe zatiaľ nič nového. Dopyt po drahých kovoch je minimálny. Svedčia o tom štatistiky predaja drahých kovov z oficiálnych zdrojov. Americká mincovňa US Mint predala len 18 500 uncí zlata, čo je druhý najhorší výsledok za február od roku 2007. Podobne to bolo aj s predajom strieborných mincí, ktorých predaj za február oproti januáru 2015 padol o 45 % na úroveň 3,02 milióna uncí. Všetky fiat peniaze sú zjavne v akciových trhoch a o investície do drahých kovov je len minimálny záujem. Avšak to nie je nič nové od roku 2012. Podobnú situáciu zažíva i austrálska Perth Mint, ktorej sa rovnako prepadá predaj investičných produktov a dosahuje 10 mesačné minimá.

Máte záujem o nákup drahých kovov? Do drahých kovov môžete investovať ale aj nimi priamo platiť.

Matúš Pošvanc

Tagged ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár