Prehľad týždňa

Čína padla a drahé kovy rástli. Ale potom sa vraj všetko zachránilo.

Zlato sa v pondelok dostalo až na hranicu 1170 USD. V kontexte cien z minulosti je to slabý výkon, avšak v kontexte ostatných dvoch mesiacov, to bol celkom pozitívny výsledok. Nakoniec však v pondelok uzavrelo na úrovni 1154 USD. Tu sa držalo ešte počas utorka, až kým sa neotvorili trhy v USA a nakoniec hranicu nad 1150 USD neudržalo a prepadlo sa pod ňu. Nasledujúce dni sa jeho cena prepadla až k 1120 USD. Striebro sa správalo opačne. Hneď pondelok klesalo. Až k 14,79 USD a v utorok ešte nižšie, aby sa v stredu na chvíľu prepadlo pod 14 USD. Následne už len konsolidovalo a vrátilo sa na úrovne nad 14 USD. Do konca týždňa sa potom už neudialo nič významné.

Cena zlata uzavrela na úrovni 1133,8 USD, čo bolo o 26,6 USD menej ako minulý piatok. Cena striebra bola na úrovni 14,59 USD, čo bolo o 0,76 USD menej ako minulý piatok. Pomer ceny zlata a striebra bol na úrovni 77,71 čo znamená, že tento týždeň bolo na tom lepšie zlato. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) je na úrovni 116,12 (oproti minulému týždňu klesol). XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 48,82 (oproti minulému rovnako klesol).

Začiatkom týždňa trhy panikárili. Čína padala. A padala výrazným spôsobom. A preľakol sa celý svet. Už v utorok však výrazne intervenovala čínska centrálna banka a opätovne boli investori upokojení, že je teda všetko už v poriadku. To bude trvať dovtedy, kým túto dôveru k umeniu centrálnych bánk samozrejme nestratia. Zatiaľ ju opätovne nadobudli. Zlato sa na chvíľu stalo zas útočiskom investorov. Síce nie na dlho, ale predsa len. So striebrom to už nevyzeralo tak ružovo. A potvrdilo sa to, čo tvrdíme už dávnejšie. Striebro sa pri väčšom náznaku krízy / poklesu trhov prepadne v pomere voči zlatu. Prečo? Pretože je to aj priemyselná komodita, nielen monetárny kov. Minulý týždeň sme rovnako dosiahli na jeden a pol dňa pomer v okolí 1 ku 80, o ktorom už dávnejšie špekulujeme. Ten sa nakoniec neudržal, ale ku koncu týždňa sme sa posunuli výrazne vyššie.

Na zlate inak nič nové. Bakwardácia. Tá naznačuje dve veci. Po prvé, že fyzického kovu sa investori nechcú zbaviť (za vyššiu cenu) výmenou za prísľub dodávky v budúcnosti (za nižšiu cenu). To svedčí o dopyte po fyzickom kove. Po druhé sa dá špekulovať o dôvode a ten je asi v ich nervozite. Súčasné ceny jednoducho zlatu nesvedčia. Z fundamentálneho hľadiska, by sa cena zlata mohla pohybovať okolo 1250 USD. Striebru naďalej veriť netreba. To je plne v područí špekulantov, ktorí ho sem tam tlačia hore a sem tam dole. Ako sme písali minulý týždeň ceny pod 15 USD mu svedčia viac a nečudoval by som sa keby bolo tlačené aj pod hranicu 14 USD. Pomer cien zlata a striebra nad 1 ku 80 by mal rovnako zmysel. Uvidíme, čo prinesie budúci týždeň. Zatiaľ zažívame celkom horúce leto. Drahé kovy by mohli túto horúčku investorov mierne chladiť, prinášajú totižto z dlhodobého hľadiska istotu, ktorú im centrálni bankári priniesť nevedia.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

1_ceny_34_15

Zdroj: upner.com, kitco.com

Matúš Pošvanc

Tagged , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár