Striebro, Zlato

Čína je jednotka na trhu so zlatom

Podľa nedávno zverejnených údajov bol v roku 2013 dopyt po žltom kove v Číne na úrovni 2199 ton, mimo nákupov tamojšej centrálnej banky. Čína v roku 2013 doviezla 1507 ton zlata, 17 ton zlata vo forme rudy a 428 ton vyťažila, pričom 247 ton bolo recyklované zlato. Čína je zároveň číslom jedna v produkcii zlata na svete. Faktom však ostáva, že produkcia sa môže postupne znižovať, vzhľadom na nízku výnosnosť vyťaženej rudy a neotváraní nových nálezísk vzhľadom na súčasné ceny žltého kovu. To je však zatiaľ špekulácia, pretože nevieme, aké ceny budú o pár rokov.

V septembri mala veľký apetít po zlate i Ruská centrálna banka, ktorá nakúpila rekordné množstvo zlata, keď navýšila svoje zlaté rezervy o 1,2 mil. uncí zlata. V súčasnosti sa ich zlaté rezervy pohybujú na úrovni 1150 ton zlata. Blogosféra si stále naivne myslí, že cieľom Ruska (často sa spomína i Čína) je uviesť novú svetovú menu krytú zlatom. Treba opätovne zopakovať, že to nie je v záujme žiadnej krajiny a politikov. Tí si užívajú nekrytú menu, ktorá z definície umožňuje vysokú mieru zadlžovania sa. Pokiaľ nás niekedy v budúcnosti čaká nejaký systém opätovne založený na metalickom štandarde, nebude to z vôle politikov, ale z nevyhnutnosti udržania samotného finančného systému.

Tak ako klesá cena žltého kovu, tak sa pomaly zvyšuje dopyt po fyzickom kove zo strany tradičných hráčov – Indie a Číny. V Indii sa zvýšil dopyt po žltom kove oproti minulému roku o 450 %. Treba však pripomenúť, že to nie je unikátne číslo, vzhľadom na nízky dopyt v minulom roku. Indická vláda a ani centrálna banka zatiaľ neuvažujú o zmene prísnych pravidiel dovozu žltého kovu do krajiny.

Budúci týždeň by sa malo uskutočniť referendum vo Švajčiarku o tom, či bude zakázané švajčiarskej centrálnej banke predávať zlato a obchodovať s ním, či sa má vrátiť všetko Švajčiarske zlato späť do krajiny a či má byť frank opätovne čiastočne krytý zlatom (20 %). Uvidíme, ako to dopadne, podľa niektorých prieskumov to vyzerá, že je zatiaľ viac ako 45 % opýtaných ZA, 16 % nerozhodnutých a zvyšok proti. V prípade úspechu referenda, bude musieť Švajčiarska centrálna banka zvýšiť svoje rezervy vyjadrené v zlate na 20 %; v súčasnosti sú na úrovni 8 % vzhľadom na pokles cien žltého kovu. V prípade úspechu môžeme očakávať, že by sa zlato mohlo špekulatívne pohnúť smerom nahor.

Máte záujem o nákup drahých kovov? Do drahých kovov môžete investovať ale aj nimi priamo platiť.

Matúš Pošvanc

Tagged ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár