Striebro, Zlato

Čína chce stále viac

Čínsky dopyt po zlate naozaj neutícha. Asi jedným z najlepších ukazovateľov toho, aký apetít majú Číňania po zlate zobrazujú výbery zlata zo šanghajskej burzy. V nich samozrejme nie sú započítané oficiálne nákupy Čínskej centrálnej banky. Jedná sa teda čisto o dopyt po zlate zo strany individuálnych a inštitucionálnych investorov. Do 6. marca vybrali klienti z burzy približne 456 ton zlata od začiatku roku. Ak bude tento trend pokračovať, môžeme povedať, že Čína tento rok spotrebuje viac ako 2000 ton zlata. cina_voja

Ak od celkovej ročnej produkcie odpočítame čínsku produkciu zlata vo výške cca 460 ton, tak Čína by mohla myť tento rok záujem o 70 – 75 % celkovej ročnej produkcie zlata v roku 2015. Podobne tomu bolo aj v roku 2014, aby sme si nemysleli, že sa teraz jedná o nejaký výnimočný rok.

Tento rok bude mať zároveň Čína primát v ťažbe zlata. Predpokladá sa, že vyťaží až 465 ton zlata, nasledovaná Ruskom 272 ton, Austráliou 269 ton, USA 200 ton a Peru 169 ton. Južná Afrika, kedysi jednotka v ťažbe zlata, je na šiestom mieste, nasledovaná Kanadou, Mexikom, Indonéziou a Ghanou.

V Indii majú asi podobných úradníkov ako na Slovensku. Ešte v pondelok večer poslala Indická centrálna banka usmernenie o zákaze dovozu zlata bankami na zlatnícke účely. Hneď v utorok však prišlo nové usmernenie, že to pondelňajšie neplatí a že banky môžu naďalej dovážať zlato pre zlatníkov bez obmedzení (teda okrem doteraz platných – 10 % clo, a princíp 80 % dovoz / 20 % povinný vývoz zlata). Aj z toho analytici vychádzajú, že dovoz zlata ostane v marci silný približne na úrovni 90 ton zlata. Vyzerá to, že India stále zápasí s otázkou toho, či zjednodušiť dovoz zlata do krajiny alebo nie.

Máte záujem o nákup drahých kovov? Do drahých kovov môžete investovať ale aj nimi priamo platiť.

Matúš Pošvanc

Tagged ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár