Prehľad týždňa

42-17: Ceny zlata a striebra mierne rástli – nečakajme však viac.

Ceny na trhu

Ostatný týždeň bol v znamení mierneho stúpania cien. Cena striebra rástla kontinuálne. Cena zlata poskočila hlavne v piatok. Cena zlata nakoniec uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1303,3 USD, čo bolo o 27,2 USD viac ako predminulý týždeň. Cena striebra bola na úrovni 17,4 USD, čo bolo o 59 centov viac ako predminulý týždeň. Pomer cien zlata a striebra týmto mierne klesol na úroveň 1 ku 74,9 čo znamená, že striebru sa minulý týždeň darilo viac ako zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 202,6. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 87,24.

Dianie na trhu

Minulý týždeň som písal o zlate: „Cena zlata by nemala výraznejšie padnúť pod 1250 USD. Ak by sa tak stalo, dá sa predpokladať, že by sa cena blízko danej úrovne neohriala dlho. Spustili by sa nákupy fyzického kovu. Neočakávam však nejaké výrazné stúpanie ceny. Nie je k tomu dôvod. Cena striebra vzhľadom na to, že sa jedná o menší trh, môže pokojne klesnúť aj niekde k 16 USD. Zatiaľ to však vyzerá, že okolie 17 USD je svedčí viac.

Čo sa mení oproti minulému týždňu? V princípe nič zásadné. Počas minulého týždňa cena striebra pomaly stúpala. Cena zlata skočila až v piatok; je zaujímavé, že manipulácia je podľa niektorých komentátorov len vtedy, ak cena klesá, keď obdobne stúpa, krik ustane – o bludoch o manipulácii s cenami drahých kovov, by mal čitateľ pozrieť sem. Ako som písal minulý týždeň, trh je relatívne vyrovnaný. Vyššie ceny spôsobili, že sme zaznamenali ako pri zlate, tak i pri striebre, relatívne nižšie fyzické nákupy, resp. sa niektorí investori pri vyššej cene aj zbavovali fyzického zlata i striebra. Svedčí o tom rozsiahlejšie contango na trhu, resp. to, že cena na spotovom trhu rástla relatívne pomalšie ako rástla cena na futures trhu. Stres na trhu by sme videli len vtedy, ak by cena na spote bola nad futures trhom a to u kontraktov, ktorých exspirácia je vzdialenejšia. Teoretické pozadie pre tieto tvrdenia a mnohé ďalšie informácie o trhu so zlatom a striebrom nájde čitateľ v mojej knihe Mrcha Zlato:  http://viagold.sk/kniha-mrcha-zlato/.

Výhľad

Ak sa pri rastúcej cene relatívne znižuje dopyt po zlate i striebre, svedčí to len o jednom. Fundamentálne vyššie ceny zatiaľ neuvidíme. Ak sa ceny zvýšia, bude sa jednať len o špekulatívne nákupy na futurtes trhu. Ceny v okolí 1300 USD pri zlate sa javia ako vyrovnané. Striebro je ako obyčajne komplikovanejšie. Avšak zatiaľ sa ceny v okolí 17 USD javia rovnako optimálne. Neprekvapil by ma však ani mierny pokles ceny.

Viagold je i na Facebooku. Staňte sa fanúšikom a sledujte najzaujímavejšie správy, ktoré sa týkajú zlata a striebra. Ako odhaliť a spoznať zmeny na trhu so zlatom a striebrom z hľadiska fundamentov sa dozviete v mojej knihe „Mrcha zlato“.

Vývoj cien drahých kovov

1_ceny_drahe_kovy_42_17 cena_zlato_42_17 cena_striebro_42_17

Zdroj: kitco.com, viagold.sk

Matúš Pošvanc, viagold.sk

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →