Prehľad týždňa

43-17: Ceny zlata na vyššie méty nedosiahnu

Ceny na trhu

Ostatný týždeň bol pri zlate presne opačný ako ten predchádzajúci. Ceny zlata kontinuálne klesali. Cena striebra sa správa trošku inak. Najprv cena klesala, aby sa vo štvrtok pokúsila získať stratené méty. No moc jej to nevydržalo. Cena zlata uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1280 USD, čo bolo o 23,3 USD menej ako predminulý týždeň. Cena striebra bola na úrovni 16,99 USD, čo bolo o 41 centov menej ako predminulý týždeň. Pomer cien zlata a striebra týmto mierne stúpol na úroveň 1 ku 75,34 čo znamená, že striebru sa minulý týždeň darilo menej ako zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 197,53. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 85,01.

Dianie na trhu

Minulý týždeň som písal o zlate: „Ak sa pri rastúcej cene relatívne znižuje dopyt po zlate i striebre, svedčí to len o jednom. Fundamentálne vyššie ceny zatiaľ neuvidíme. Ak sa ceny zvýšia, bude sa jednať len o špekulatívne nákupy na futurtes trhu. Ceny v okolí 1300 USD pri zlate sa javia ako vyrovnané. Striebro je ako obyčajne komplikovanejšie. Avšak zatiaľ sa ceny v okolí 17 USD javia rovnako optimálne. Neprekvapil by ma však ani mierny pokles ceny.

Predikcia pre striebro v princípe vyšla. Pri zlate pokles ceny potvrdzuje podľa mňa to, čo tvrdím. Prečo? Pokles ceny zlata k úrovniam do okolia 1280 USD, spustil totižto nákupy fyzického kovu. Ceny klesali ako na futures trhu, tak i na spotovom, avšak cena na spotovom trhu klesala relatívne pomalšie ako na futures. Čo to znamená? Relatívne vyšší dopyt po fyzickom kove. Identická situácia bola vidieť aj na trhu so striebrom, pričom zaujímavé bolo to, že tak ako cena vo štvrtok rástla sa zas naopak dopyt znižoval. Market makri – veľké banky, totižto pôsobia na oboch trhoch – na spote i na futures. A žijú zo spreadu medzi týmito dvoma trhmi. A tak, ako sa vyvíja spread medzi týmito dvoma trhmi, môžeme na základe toho hodnotiť aktuálnu situáciu. Market makri nepôsobia distorzne – nie sú manipulátormi tak, ako ich popisuje teória manipulácie cien drahých kovov (údajné predaje nekrytých kontraktov na krátko). Sú vitálnou súčasťou trhu. Teoretické pozadie pre tieto tvrdenia a mnohé ďalšie informácie o trhu so zlatom a striebrom nájde čitateľ v mojej knihe Mrcha Zlato:  http://viagold.sk/kniha-mrcha-zlato/.

Výhľad

Stále platí, že nič nenaznačuje, že by sme mali vidieť vyššie ceny drahých kovov, za ktorými by bol nezvyčajný dopyt; keď tak špekulácie na futures trhu. Tento týždňový pokles ceny opätovne spustil nákupy fyzických kovov. Svedčí to o tom, že cena v okolí 1300 USD pri zlate je vyvážená. Trh so striebrom je menej likvidný. Tu môžeme vidieť aj vyššie pohyby a nečudoval by som sa, ak by nejaký prepad ceny prišiel. Ak príde, tak to rovnako nevyzerá, že by mal dlhé trvanie.

Viagold je i na Facebooku. Staňte sa fanúšikom a sledujte najzaujímavejšie správy, ktoré sa týkajú zlata a striebra. Ako odhaliť a spoznať zmeny na trhu so zlatom a striebrom z hľadiska fundamentov sa dozviete v mojej knihe „Mrcha zlato“.

Matúš Pošvanc, viagold.sk

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →