Prehľad týždňa

21-17: Ceny drahých kovov sú nejasné

Pravidelná týždenná analýza vývoja fundamentov zlata a striebra z hľadiska dopytu a ponuky hlavných hráčov – veľkých bánk.

Ceny na trhu

Cena zlata minulý týždeň mierne stúpala. Z ceny 1230 USD sa dostala až niekde k 1263 USD a potom mierne korigovala. Cene striebra sa podarilo siahnuť si niekde k hranici 17 USD, potom však rovnako klesla. Cena zlata nakoniec uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1255,6 USD, čo bolo 27,9 USD viac ako predminulý týždeň. Cena striebra bola na úrovni 16,83 USD, čo bolo o 39 centov viac ako predminulý týždňom. Pomer cien zlata a striebra týmto len mierne klesol na úroveň 1 ku 74,6 čo znamená, že striebru sa minulý týždeň darilo len o niečo viac ako zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 197,11 a mierne stúpol. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 85,16 a rovnako mierne stúpol.

Dianie na trhu

Minulý týždeň som napísal: „Každopádne to vyzerá, že ceny oboch drahých kovov majú zatiaľ určené svoje dno, pod ktoré sa dnes veľmi nedá dostať. Pri striebre je to okolie 16 USD. Pri zlate je to okolie 1200 – 1220 USD. Cena zlata má teda na to, aby stúpala. Striebro identicky. Len upozorňujem, že dnes sme v dosť vyrovnanom cenovom pásme. Cenový pokles je dnes len menej pravdepodobnejší. Vzhľadom na značne vyrovnaný trh je skôr nutné počkať, kam sa ceny presne pohnú.

Minulý týždeň sme boli skutočne v situácii, kedy bol trh značne vyrovnaný s tým, že bolo viac pravdepodobnejšie, že pôjdu ceny vyššie ako nižšie. Išli smerom vyššie. Dokonca striebro sa dotýkalo chvíľami 17 USD. Ako si píšeme už dávnejšie, tieto cenové pohyby sú výsledkom buď špekulatívnych nákupov alebo predajov, ktoré buď umierňujú, resp. potvrdzujú market makri. Ako je na tom trh po minulom týždni z hľadiska dopytu a ponuky veľkých hráčov?

Pri zlate sú obchodované hlavne júnové kontrakty a investori sa len postupne presúvajú k augustu. Pri kratších kontraktoch, ako je však už dobrým zvykom (a svedčí to o tom, že sa zatiaľ neobchodujú tzv. nekryté kontrakty), sa dostáva zlato do backwardácie. Augustové kontrakty sú však v ťažkej pohode. Hlavný nápor obchodovania pri striebre je na júlových kontraktoch, kde sa ukazovala minulý týždeň backwardácia. Rovnako však, ak sa presúvame v čase ďalej sa situácia výrazne upokojuje.

Výhľad

Čo z toho vyplýva? Situácia je stále komplikovaná na jednoznačný odhad. Dnes sa na trhu „bijú“ dve tendencie. Prvá naznačuje rast cien, druhá, že situácia nie je až tak horúca ako sa zdá. Pri kratšom období to vyzerá skôr na rast cien ako na ich pokles. Ak však ceny oboch kovov narastú výraznejšie – zlato niekde k 1300 USD alebo i vyššie a striebro nad 17 USD a situácia sa na dlhších kontraktoch nezmení, môžeme potom zas očakávať pád. Neviem, či som čitateľovi touto informáciou pomohol. Ale budúcnosť nepoznáme. Môžeme ju len odhadovať. Každopádne nečakajme zatiaľ veľké cenové pohyby, ktoré očakávajú denno-denne niektorí malo-predajcovia zlata.

Viagold je i na Facebooku. Staňte sa fanúšikom a sledujte najzaujímavejšie správy, ktoré sa týkajú zlata a striebra. Ako odhaliť a spoznať zmeny na trhu so zlatom a striebrom z hľadiska fundamentov sa dozviete v mojej knihe „Mrcha zlato“.

Vývoj cien drahých kovov

Zdroj: kitco.com, viagold.sk

Matúš Pošvanc, viagold.sk

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →