Prehľad týždňa

Ceny drahých kovov moc toho nepredviedli.

Ceny na trhu

Opätovne máme za sebou celkom pokojný týždeň. Minulý týždeň sme začínali pri zlate niekde na 1250 USD a počas týždňa sa cena postupne dostala až k 1270 USD. Potom však cena ku koncu týždňa už postupne klesala. Aj keď už nie späť k hodnotám zo začiatku týždňa. Podobe sa vyvíjalo aj striebro. Začínali sme niekde na 17,40 USD, vystúpili sme počas týždňa skoro až k 17,80 USD a potom ku koncom týždňa opätovne cena klesala.

Cena zlata nakoniec uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1265,7 USD, čo bolo o 15,2 USD viac ako predminulý týždeň. Cena striebra bola na úrovni 17,50 USD, čo bolo o 12 centov viac ako predminulý týždňom. Pomer cien zlata a striebra týmto stúpol na úroveň 1 ku 72,33 čo znamená, že striebru sa minulý týždeň darilo menej ako zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 215,96 a stúpol. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 86,87 a stúpol.

Dianie na trhu

Z hľadiska cien sa toho moc nedialo. Každopádne je dobré, že sa niekde cenovo trh posúval. Je možné potom pozorovať, ako na cenový pohyb reagujú hlavní hráči na trhu. Pri zlate sme mali menší nárast ceny. Stále máme na trhu mierne contango, ktoré sa však opätovne zmenšuje. A to aj pri raste ceny. Čo to znamená? To znamená, že sa realizujú fyzické nákupy na zlate a to aj pri vyššej cene. Avšak hovoriť o strese na trhu sa určite stále nedá.

Z tohto hľadiska prekvapilo striebro. To sa rovnako konsolidovalo ako zlato. A to celkom výrazne. Na trhu sme pri minulotýždňových cenových hladinách boli svedkami zvyšujúceho sa nákupu fyzického kovu oproti trhu s futures.

Výhľad

Čo sa týka zlata, sme v situácii, kedy stále môže prísť pokles cien. Ten by na trhu spôsoboval skôr stres. Sme v situácii, kedy by bolo zaujímavé pozorovať, ak by šla cena zlata vyššie. Má na to predpoklady. Stačí, ak by prišli trošku negatívne správy a špekulanti si urobia svoju prácu. Ak by sa to udialo, bolo by zaujímavé sledovať, či by sme videli aj fyzické nákupy alebo len špekulatívne nákupy futures kontraktov. Čo sa týka striebra, po minulom týždni sa naozaj trh javí ako omnoho menej prekúpený. Pokles cien pod 17 USD je stále na programe dňa. Ak by sme však aj tento týždeň videli spotovú cenu omnoho bližšie futures, rovnako ako ten minulý, tak by sa už jednalo skôr o špekulatívny pokles. Tak sa trh javí teraz, no už o týždeň môže byť opäť všetko inak.

Viagold je i na Facebooku. Staňte sa fanúšikom

1_ceny_43_16

gold_43_16

silver_43_16

Zdroj: kitco.com, viagold.sk

Matúš Pošvanc, viagold.sk

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →