Striebro, Zlato

Centrálne banky nakupovali zlato naďalej

Podľa správy World Gold Council je dopyt po zlate v prvom kvartáli 2014 stabilný a porovnateľný s rovnakým obdobím v 2013. Dopyt sa pohyboval na úrovni 1074 ton. Investičný dopyt klesol o 2 %, čo podľa WGC nie je prekvapivé, vzhľadom na výnimočný dopyt po investičnom zlate na konci roku 2013. Pokles bol spôsobený hlavne nižšími investíciami do zlata zo strany Číny, Indie, Thajska a Turecka. Zlaté ETF rovnako nepridali do svojich depozitov skoro žiadne nové zásoby zlata. Avšak dopyt po zlatých šperkoch bol na úrovni 570 ton, čo bol najvyšší dopyt od roku 2005. Zároveň naďalej nakupovali zlato centrálne banky. Tie v čistom vyjadrení nakúpili 122 ton zlata, čo však bolo nakoniec o 8 ton menej ako v rovnakom období minulého roku. WGC zároveň neočakáva, že by niektorá z významných centrálnych bánk bola pripravená na predaj svojho zlata, pričom nákupy očakáva hlavne od centrálnych bánk rozvojových krajín. Zaujímavým je z tohto hľadiska krok Ruskej centrálnej banky, ktorá oznámila nákup zlata v Apríly za 1,7 mld. USD, čo bolo v prepočte približne 28 ton zlata.

India začína uvažovať nad dvoma strategickými rozhodnutiami. Po prvé sa tamojšia centrálna banka vyjadrila, že zjednoduší v súčasnosti platné obmedzenia na dovoz zlata do krajiny. Pravidlo 80/20 (dovoz vs. povinný vývoz) by malo byť pre najväčších certifikovaných dovozcov zlata zmenené. Novým pravidlom by mal byť mesačný limit. Ten sa má odvodzovať od maximálneho mesačného dovozu zlata tým ktorým dovozcom za ostatných 24 mesiacov. Zľahčenie dovozných opatrení by mohlo mať dopad na celkový dovoz zlata do krajiny. Odhady hovoria o dosiahnutí priemeru 50 -60 ton mesačne, čo by na ročnej báze bolo 600 – 720 ton.

No a nakoniec niečo z iného súdka. Ak máte zbytočných 16,3 milióna USD mohli by ste si kúpiť najdrahší žltý diamant. Tento 100 karátový krásavec s menom „Graff Vivid Yellow” sa predal za túto sumu na aukcii v Ženeve.

2_diamond_21

Matúš Pošvanc

Tagged , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár