Prehľad týždňa

Cena zlata poklesla. Striebro však padalo.

Pravidelná týždenná analýza vývoja fundamentov zlata a striebra z hľadiska dopytu a ponuky hlavných hráčov – veľkých bánk.

Ceny na trhu

Na začiatku minulého týždňa sa cena zlata pohybovala nad 1275 USD. Počas uplynulého týždňa však pomaly klesala. Minimum dosahovala niekde v okolí 1260 USD. Cena striebra bola zo začiatku týždňa niekde na úrovni 17,9 USD. Cena však uplynulý týždeň rovnako klesala. A omnoho výraznejšie ako cena zlata. Bol to vlastne kontinuálny pád smerom k 17 USD. Cena zlata nakoniec uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1267,7 USD, čo bolo o 16,2 USD menej ako predminulý týždeň. Cena striebra bola na úrovni 17,16 USD, čo bolo o 73 centov menej ako predminulý týždňom. Pomer cien zlata a striebra týmto klesol na úroveň 1 ku 73,88 čo znamená, že striebru sa minulý týždeň darilo menej viac ako zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 185,93 a klesal. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 80,77 a rovnako klesal.

Dianie na trhu

Minulý týždeň som nepísal komentár, ale som napísal len na FCB a Linkedin, že: „Zlato stúplo z 1246 až niekde k 1288 USD. Striebro síce vzrástlo zo 17,8 USD na 18,60 USD. Ale ako sme si písali – ide o špekulatívne nákupy a tak to i dopadlo. Pekne zletelo späť až a dokonca na chvíľu i pod 17,8 USD. Situácia sa pre ďalšie týždne moc nemení. Zlato je na tom celkom fajn – fundamenty mu celkom prajú. Striebro po výraznom poklese rovnako z hľadiska fyzického dopytu posilnilo. Ale stále je relatívne viac prekúpené ako zlato. Pozor naň.“

Situácia sa naplnila teda viac menej z polovice. Cena striebra ďalej pekne padala. Cena zlato len mierne oslabila. Na základe čoho realizujeme dané odhady? Na základe dopytu a ponuky na trhu. Ten reaguje ako kotva oproti špekulatívnym cenovým pohybom. Je to vidno na tom, ako sa hýbe spotový vs. futures trh, resp. aký je rozdiel medzi ich cenami. Ak cena klesá omnoho výraznejšie na futures trhu, ako na spotovom trhu, ako tomu bolo napríklad minulý týždeň pri zlate, znamená to, že výpredaj je spôsobený špekulatívne. Na spotovej cene, ktorá sa používa na vysporiadavanie fyzického kovu nakupuje niekto viac, ako niekto pri výpredaji nakupuje futures kontrakty. Dopyt po fyzickom kove, pri poklese ceny sa teda zvyšuje. To bola situácia aj pri zlate. A keďže výrazne cenovo kleslo i striebro, podobnú situáciu sme zaznamenali i na striebre. Čo z toho vyplýva?

Cena zlata je z hľadiska dopytu a ponuky dnes viac menej vyrovnaná. Možno by jej pristala mierne vyššia. Avšak zabudnite zatiaľ na „mokré sny“ v podobe jej ceny v desiatok tisícoch dolárov. Striebro sa po výraznom prepade ceny, v princípe dostalo s cenou tam, kam patrí. Pri oboch trhoch vidíme, že fyzického kovu je relatívny dostatok a nie je vidieť významný stres. Ten by bol vtedy, ak by sa cena na spote výrazne blížila, resp. by preskočila cenu na futures trhu. Nič také však zatiaľ na trhu nevidno. Zatiaľ.

Výhľad

Ceny sú z hľadiska dopytu a ponuke relatívne vyrovnané. Pri striebre je možné stále očakávať skôr pokles ceny ako jej rast. Avšak v danom prípade by to skôr znamenalo špekulatívne cenové stlačenie. Zlato je cenovo vyrovnané. Cenový pohyb bude skôr testom toho, či ho holderi majú väčšiu alebo menšiu chuť držať alebo púšťať do ekonomických vzťahov.

Viagold je i na Facebooku. Staňte sa fanúšikom a sledujte najzaujímavejšie správy, ktoré sa týkajú zlata a striebra. Ako odhaliť a spoznať zmeny na trhu so zlatom a striebrom z hľadiska fundamentov sa dozviete v mojej knihe „Mrcha zlato“.

Vývoj cien drahých kovov

1_ceny_drahe_kovy_18_17 cena_striebro_18_17 cena_zlato_18_17

Zdroj: kitco.com, viagold.sk

Matúš Pošvanc, viagold.sk

Tagged ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →