Prehľad týždňa, Striebro, Zlato

Celý svet reagoval na FED. Drahé kovy neboli výnimkou

Prvé dva dni v týždni sme mohli hlavne na zlate vidieť pokusy dostať cenu na dlhšiu dobu pod 1150 USD. Podarilo sa to v utorok, avšak len mierne. Na striebre sa cena pohybovala od 15,5 do 15,6 USD s malým pokusom prelomiť 15,4 USD. V stredu sa však cena opätovne dostala vyššie, ako na zlate tak i na striebre. Zlato poskočilo na 1170 USD a striebro si to namierilo k 16 USD. Štvrtok žili ešte drahé kovy zo stredajšieho vzostupu. Piatkové obchodovanie bolo však nakoniec pre drahé kovy pozitívne.

Cena zlata uzavrela nakoniec na úrovni 1182,4 USD, čo bolo o 23,8 USD viac ako minulý týždeň. Cena striebra uzavrela na úrovni 16,725 USD, čo bolo o 1,09 USD viac ako minulý týždeň. Pomer ceny zlata a striebra bol na úrovni 70,7 čo znamená, že tento týždeň sa výrazne darilo viac striebru. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) je na úrovni 169,82. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 69,27.

Špekulanti sa pokúšali začiatkom týždňa a to hlavne na zlate, dostať cenu pod 1150 USD. To sa im aj podarilo. Táto stratégia bola zameraná pravdepodobne na to, že ak by FED oznámil plán zvýšenia úrokových mier, mohla by sa cena posunúť ešte nižšie. V ostatnej dobe sme však svedkami bakwardácie na zlate vždy keď sa cena dostane pod úroveň 1200 USD. Vtedy v zvýšenej miere nakupuje fyzický kov východ (hlavne Čína) a nie je tomu inak ani dnes. Preto, ak by sa FED vyjadril jasnejšie ohľadne zvyšovania úrokových mier, je pravdepodobné, že by sa cena posunula nižšie, avšak na ako dlho je veľmi otázne. Ak by nízka cena prilákala kupcov fyzického kovu, čo je pravdepodobné, tak by sme dlho neklesali. Dnes je hlavne čínsky trh veľmi pozitívne nastavený na nákup zlata s cenou pod 1200 USD, kde sa dá odhadovať z fundamentálneho hľadiska i určité cenové dno. To síce špekulanti vedia prelomiť, avšak veľmi dlho sa pod 1200 USD zlato neohreje. No a vyzerá to, že striebro zas neunesie dlho ceny pod 15,5 USD.

FED však ako obyčajne zatočil všetkými trhmi. Podľa Goldman Sachs by sme zvýšenie úrokových mier nemali očakávať skôr ako v septembri. Podľa iných vôbec. Či sa FED k tomuto kroku naozaj nakoniec rozhodne uvidíme. Skôr sa prikláňam k názoru, že nie a to hlavne z dôvodu vysokých dlhov v ekonomike – či už verejných alebo súkromných. Uvidíme. Každopádne sme opätovne mohli zažiť, akú moc má dnes najdôležitejšia centrálna banka na svete. Na rozhodnutia FEDu čaká všetci a vyzerá to, ako za starých desivých socialistických čias, kedy rozhodnutie politbyra ovplyvňovali celý chod ekonomiky. Centrálne banky sú nástrojom štátu a centrálneho rozhodovania. Preto sa až tak netreba čudovať. Nežijeme vo voľnom trhu, ale vo vysoko regulovanom prostredí.

A na správy z FEDu reagovali i drahé kovy. Rastom. Avšak nie zásadným. Skôr sme videli určitú kapituláciu špekulantov, ktorí sa snažili dostať ceny pod 1150 USD na zlate a pod 15,5 USD pri striebre.

Máte záujem o nákup drahých kovov? Do drahých kovov môžete investovať ale aj nimi priamo platiť.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

1_ceny_12_15 silver_12_15 gold_12_15

Zdroj: upner.com, kitco.com

Tagged , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár