Bundesbanka pokročila v repatriácii zlata. Výrazne.

Budesbanka

Začiatkom týždňa prišla správa, na ktorú sme už dlhšie čakali. Ako je na tom Budesbanka s prevozom zlata do Nemecka. V princípe dobre. Tento rok sa jej podarilo doviesť z amerického FEDu až 85 ton zlata a zvyšok z celkových 120 ton za rok 2014 bol z Francúzska. Podľa slov Bundesbanky bolo všetko zlato v poriadku, či už z hľadiska výkazov, čistoty, či samotných tehál. Nemci by tak do roku 2020 mali doviesť domov ešte 517 ton zlata – 307 z Francúzska a 210 z New Yorku. Poukazuje to na niekoľko vecí. Za prvé sa ukazuje, že Nemci sú si istí, že zlato v trezoroch FEDu existuje. Zároveň to poukazuje na to, že blogosféra sa s teóriou o prázdnych trezoroch mýli. Po druhé, je zaujímavé, že Nemci museli vytiahnuť z FEDu v samotnom decembri až 42 ton zlata. A to preto, že dáta do Novembra ukazovali, že celkovo sa do Novembra 2014 znížili rezervy FEDu o 166 ton, z čoho 123 ton patrilo Holanďanom. budesbank

Hlavnou otázkou ostáva, či repatriácia zlata znamená to, že si centrálne banky navzájom prestávajú dôverovať alebo či sa jedná len o politickú agitáciu v nemeckom a holandskom parlamente a uspokojenie, nejakých politických krikľúňov, ktorí chcú mať zlato doma. Oba varianty a dôvody majú zmysel. Avšak k tomu prvému by som sa prikláňal dnes o niečo viac.

Rusko

Ruská centrálna banka kúpila v decembri 2014 opätovne 18,6 tony zlata a zvýšila tak svoje oficiálne rezervy na 1206,68 tony zlata. Zároveň Rusko znížilo výšku svojich devízových rezerv v podobe amerických dlhopisov na 108 mld. USD, čo je druhá najnižšia úroveň od roku 2008.

To, čo sa vždy oplatí (aspoň zatiaľ) sledovať pre investora do zlata je to, ako sa správajú k zlatu veľké banky. Tie v princípe určujú trend cien zlata v normálnych časoch. A tento krát prekvapila samotná JP Morgan, ktorá navýšila podiel zlata vo svojom fonde zameranom na prírodné zdroje z 13 na 20 % a vyslovila predikciu pre rast ceny zlata v rozmedzí od 1300 do 1400 USD pre rok 2015 resp. 2016.

India

Jeden z najväčších dovozcov zlata na svete India to naozaj nemá ľahké. Situácia sa tam mení z mesiaca na mesiac. Kým prednedávnom očakávali predajcovia sprísnenie podmienok dovozu, dnes opäť hovoria o zjednodušení podmienok. Človek si môže každý mesiac vybrať. Každopádne dnešná nálada ukazuje na zlepšenie podmienok a to sa prejavuje v dvoch veciach. Predajcovia ponúkajú až 16 USD zľavu na uncu zlata oproti fixu v Londýne a zároveň sa dovoz zlata do Indie v decembri prepadol o polovicu. Uvidíme, aká nálada bude v Indii opäť o pár mesiacov.

Máte záujem o nákup drahých kovov? Do drahých kovov môžete investovať ale aj nimi priamo platiť.

Matúš Pošvanc

Pridaj komentár