Prehľad týždňa, Striebro, Zlato

Budú drahé kovy ďalej rásť?

Ceny

Minulý týždeň v pondelok atakovalo zlato 1160 USD a striebro sa tlačilo nad 16 USD. Nepodarilo sa. Až nasledujúce dni sa drahé kovy cez tieto hranice dostali. Zlato sa dokázalo udržať nad 1180 USD a dokonca atakovalo 1190 USD. Striebro sa dokázalo udržať nad 16 USD. Nasledujúce dni oba drahé kovy mierne korigovali.

Cena zlata uzavrela na úrovni 1177,7 USD, čo bolo o 21,3 USD viac ako minulý piatok. Cena striebra bola na úrovni 16,03 USD, čo bolo o 0,21 USD viac ako minulý piatok. Pomer ceny zlata a striebra bol na úrovni 73,47 čo znamená, že tento týždeň bolo na tom relatívne lepšie zlato. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) je na úrovni 134,12 (oproti minulému týždňu stúpol). XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 56,03 (v princípe ostal na tej istej úrovni).

Trhy

Minulý týždeň bol pre drahé kovy celkom pozitívny. Mnohí považujú rast cien za zadosťučinenie voči viacerým faktorom dlhodobo sa prejavujúcim na trhu s drahými kovmi ako napr. dopyt po zlate z Číny a Indie, či nárast marží na niektoré strieborné produkty pre maloobchodných nakupujúcich, a samozrejme i nelichotivé dáta zo západných, či východných trhov, ktoré ovplyvňujú krátkodobé cenové výkyvy. Mnohí v kontexte rastu cien volajú po novom býčom trhu, ktorý by mal práve teraz začať. Netvrdím, že by zlato a striebro v budúcnosti nemali rásť, avšak na zmenu trendu to zatiaľ nie je. Prečo?

Z niekoľkých dôvodov, ktoré sú vzájomne prepojené. Dnes ešte na trhu nie je tá správna nervozita a stres okolo finančného systému. Po druhé, investori stále vzhliadajú k centrálnym bankárom s rešpektom a tým, že akúkoľvek ich pochybnosť vo výkon západných či východných ekonomík, zaženú nejakým monetárnym stimulom od negatívnych úrokových mier počnúc až po ďalšie nákupy štátnych dlhopisov, helicopter money, či financovanie štátnych programov, keby monetárna politika nefungovala. Toto presvedčenie je na trhu so zlatom a striebrom i z hľadiska veľkých inštitucionálnych investorov, ktorí určujú ceny a ich cenové trendy. A o tom, aký je ich fundamentálny pohľad na trh s drahými kovmi svedčí existencia, či neexistencia bakwardácie.

Predikcia

Tá sa rastom cien výrazne mení. Minulý týždeň pri raste cien zlata nad 1180 USD zmizla, pri striebre sa neobjavovala už začiatkom týždňa. Svedčí to len o jednom. Zatiaľ sa na nový býčí trh tešiť nemožno. Trh so zlatom je síce ešte napätý, ale výraznejší ťah nad 1200 – 1250 USD zatiaľ nemá. Striebro je klasicky tlačené o niečo vyššie skôr špekulatívne, avšak jeho cena je dnes z hľadiska ponuky a dopytu inštitucionálnych investorov mierne predražená. Stále sa preto skôr prikláňam k tomu, že nejaké zásadné zmeny sa na trhu neudejú, pokiaľ by sa samozrejme nezmenili všeobecne ekonomické a geopolitické podmienky. Nateraz budeme vidieť podobný obraz, aký vidíme už viac ako rok.

Máte záujem o nákup drahých kovov? Do drahých kovov môžete investovať, ale aj nimi priamo platiť.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

1_ceny_41_15 gold_41_15 silver_41_15

Zdroj: upner.com, kitco.com

Matúš Pošvanc

Tagged , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár