Striebro, Zlato

Bude Arizona štátom, kde sa bude môcť platiť zlato a striebrom?

arizona1Arizona je pripravená na hlasovanie o tom, či sa zlato a striebro stane zákonným platidlom. To znamená, že mincami, ktoré obsahujú zlato a striebro a ktoré boli vyrazené v USA, sa budú môcť platiť dlhy a dane. V prípade, že by sa zákon schválil, dané opatrenie začne platiť od roku 2014. V USA uvažovalo nad podobným opatrením 14 štátov, avšak zatiaľ platí len v štáte Utah. Iné štáty ako napr. Virgínia, či Južná Dakota dané návrhy zmietli zo stola a v Indiane to vyzerá, že toto opatrenie z rokovacie stola zrazia tiež.

Pravicovej strane – Švajčiarska ľudová strana (SVP) sa podarilo získať viac ako 100 tisíc podpisov v priebehu 18 mesiacov. Môže teda požiadať o vyhlásenie referenda o tom, či sa zamedzí Švajčiarskej Národnej Banke (SNB) ďalšie obchodovania a predaj švajčiarskeho zlata a zároveň či bude musieť banka držať minimálne 20 % jej rezerv v zlate. Úspech referenda nie je zaručený, pretože podobné iniciatívy už neprešli parlamentom. Avšak faktom je to, že Švajčiarsky frank bol poslednou menou krytou zlatom do roku 2000 a bolo by veľmi symbolické, ak by sa Švajčiari k tomu vrátili.

Už sa stáva tradíciou, že akékoľvek štatistiky z Číny sú spochybňované. Tento krát je možné spochybniť výroky viceguvernéra Čínskej centrálnej banky o tom, že ich zlaté rezervy sú na úrovni 1 054 ton, čo je číslo z roku 2009. Verí tomu niekto? Ale určite. Ľudia dnes veria všeličomu. Jediné, čo nesedí je to, že Čína vyťaží 400 ton zlata a ďalších 500-600 ton ročne dovezie. Žeby z tohto objemu (cca 40% ročnej svetovej produkcie zlata) nepridala jedinú tehlu do svojich oficiálnych rezerv od roku 2009? Divné, že? No nič, uvidíme v nasledujúcich rokoch, čo naozaj Čína odhalí.

Čína a India sú najväčšími konzumentmi zlata na svete. Podľa World Gold Council bude tento ročný dopyt po žltom kove v Indii veľmi blízko číslu 1000 ton; v roku 2012 bol dopyt po zlate na úrovni 864 ton. Tak to vyzerá, že obmedzovanie predaja cez vyššie dane a regulácie chuť po zlate nemení, dokonca na tom nemení nič ani fakt, že v indických rupiach cena zlata dosahuje rekordné hodnoty. Zlato je druhým najdovážanejším artiklom po rope a odhaduje sa, že Indovia držia asi 18 000 ton zlata; hodnota čoho je asi 50 % ich HDP.

Banka J.P. Morgan vyhrala súd proti investorom, ktorí ju obviňovali z manipulácie s cenou striebra. Sudca Patterson v pondelok rozhodol o tom, že investori síce dokázali preukázať, že J. P. Morgan cenou manipulovať môže (čo JPM nespochybňoval), nedokázali však, že to banka robila „vedome“ a že vedome i konala. Ešteže teda ta manipulácia s cenou podľa zákona nie je.

Upner je na Facebooku. Staňte sa fanúšikom. Ak sa Vám článok páčil, pomôžte nám. Podporte  a zdieľajte ho na linkovacích službách.

Matúš Pošvanc
Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár