Bude Arizona štátom, kde sa bude môcť platiť zlato a striebrom?

arizona1Arizona je pripravená na hlasovanie o tom, či sa zlato a striebro stane zákonným platidlom. To znamená, že mincami, ktoré obsahujú zlato a striebro a ktoré boli vyrazené v USA, sa budú môcť platiť dlhy a dane. V prípade, že by sa zákon schválil, dané opatrenie začne platiť od roku 2014. V USA uvažovalo nad podobným opatrením 14 štátov, avšak zatiaľ platí len v štáte Utah. Iné štáty ako napr. Virgínia, či Južná Dakota dané návrhy zmietli zo stola a v Indiane to vyzerá, že toto opatrenie z rokovacie stola zrazia tiež.

Pravicovej strane – Švajčiarska ľudová strana (SVP) sa podarilo získať viac ako 100 tisíc podpisov v priebehu 18 mesiacov. Môže teda požiadať o vyhlásenie referenda o tom, či sa zamedzí Švajčiarskej Národnej Banke (SNB) ďalšie obchodovania a predaj švajčiarskeho zlata a zároveň či bude musieť banka držať minimálne 20 % jej rezerv v zlate. Úspech referenda nie je zaručený, pretože podobné iniciatívy už neprešli parlamentom. Avšak faktom je to, že Švajčiarsky frank bol poslednou menou krytou zlatom do roku 2000 a bolo by veľmi symbolické, ak by sa Švajčiari k tomu vrátili.

Už sa stáva tradíciou, že akékoľvek štatistiky z Číny sú spochybňované. Tento krát je možné spochybniť výroky viceguvernéra Čínskej centrálnej banky o tom, že ich zlaté rezervy sú na úrovni 1 054 ton, čo je číslo z roku 2009. Verí tomu niekto? Ale určite. Ľudia dnes veria všeličomu. Jediné, čo nesedí je to, že Čína vyťaží 400 ton zlata a ďalších 500-600 ton ročne dovezie. Žeby z tohto objemu (cca 40% ročnej svetovej produkcie zlata) nepridala jedinú tehlu do svojich oficiálnych rezerv od roku 2009? Divné, že? No nič, uvidíme v nasledujúcich rokoch, čo naozaj Čína odhalí.

Čína a India sú najväčšími konzumentmi zlata na svete. Podľa World Gold Council bude tento ročný dopyt po žltom kove v Indii veľmi blízko číslu 1000 ton; v roku 2012 bol dopyt po zlate na úrovni 864 ton. Tak to vyzerá, že obmedzovanie predaja cez vyššie dane a regulácie chuť po zlate nemení, dokonca na tom nemení nič ani fakt, že v indických rupiach cena zlata dosahuje rekordné hodnoty. Zlato je druhým najdovážanejším artiklom po rope a odhaduje sa, že Indovia držia asi 18 000 ton zlata; hodnota čoho je asi 50 % ich HDP.

Banka J.P. Morgan vyhrala súd proti investorom, ktorí ju obviňovali z manipulácie s cenou striebra. Sudca Patterson v pondelok rozhodol o tom, že investori síce dokázali preukázať, že J. P. Morgan cenou manipulovať môže (čo JPM nespochybňoval), nedokázali však, že to banka robila „vedome“ a že vedome i konala. Ešteže teda ta manipulácia s cenou podľa zákona nie je.

Upner je na Facebooku. Staňte sa fanúšikom. Ak sa Vám článok páčil, pomôžte nám. Podporte  a zdieľajte ho na linkovacích službách.

Matúš Pošvanc

Pridaj komentár