Prehľad týždňa, Striebro, Zlato

Boli Vianoce a drahé kovy sa správali primerane tomu.

Vianoce poznačili i obchodovanie s drahými kovmi. V pondelok bol pokojný deň. V utorok sa neobchodovalo. V stredu a vo štvrtok sme mohli zaznamenať menšie cenové rely, keď sa cena zlata rozhodla prestať oscilovať okolo 1650 USD a cena striebra nechcela ostať pod 30 USD. Ceny oboch kovov šli vždy počas týchto dní vertikálne hore, avšak potom opätovne korigovali k nižším úrovniam. V piatok ceny mierne poklesli, avšak opätovne šlo o pokojný obchodný deň. Ceny nakoniec uzavreli nad svojimi podpornými hranicami.

Zlato uzavrelo nakoniec na úrovni 1656,3 USD, čo bolo len o 0,7 USD menej ako minulý týždeň. Cena striebra sa zvýšila o necelých 0,07 USD a uzavrela na 30,03 USD. Pomer ceny zlata a striebra je na úrovni 55,15 (t.j. za gram zlata by ste si kúpili 55,15 gramu striebra; minulý týždeň to bolo 55,31). To znamená, že striebro bolo o málinko úspešnejšie ako zlato.

Menšie zmeny v cenách môžeme pripísať situácii okolo fiškálneho útesu v USA, ktorý nevyzerá, že bude do konca roku vyriešený. Ale dôvod môžeme pokojne hľadať i v tom, že minulotýždňové poklesy cien uspokojili veľké banky. Koncentrované krátke pozície (stávka na pokles ceny) na COMEXe klesli. Na zlate výraznejším spôsobom, na striebre sa však predpokladá menší pokles. Obe ceny poklesli pod svoje 200 dňové pohyblivé priemery a ostali tam počas celého týždňa. Veľké banky boli pravdepodobne týmto vývojom uspokojené a je dosť možné, že sme dosiahli z krátkodobého hľadiska trhové dno. Viac je to pravdepodobné na zlate, u striebra je pokles ceny stále možný.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

1_ceny_52

Zlato:

graf_z_52

Striebro:

graf_s_52

Zdroj: upner.com, kitco.com

Upner je na Facebooku. Staňte sa fanúšikom. Ak sa Vám článok páčil, pomôžte nám. Podporte  a zdieľajte ho na linkovacích službách.

Matúš Pošvanc

Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár