Striebro, Zlato

Boja sa predajcovia drahých kovov budúcich dodávok zlata?

Ťažko povedať. Avšak minulý týždeň prebehla médiami zaujímavá informácia. Indický miliardár Rajesh Mehta, ktorý je majiteľom retailového obchodu so zlatom v Indii, uvažuje o kúpe banských projektov. Ročne spotrebuje jeho spoločnosť okolo 140 ton zlata. Zároveň sa stáva raritou na trhu so zlatom, keď vlastní nielen obchody so zlatými šperkami, ale vertikálne rozširuje svoje pôsobenie i do ťažby kovov. Mehta má záujem o kúpu austrálskych banských projektov. Nie je sa zároveň čo čudovať, že sa rozhodol pre Austráliu, kde je pozitívne naladená legislatíva voči ťažbe drahých kovov. Treba povedať, že tento projekt, kedy konečný predajca vstupuje do ťažobného priemyslu, je ojedinelý.

india_pasovanie Zabezpečuje si týmto krokom istotu v dodávkach kovu, v ktorej vidí riziko alebo sa snaží o dosiahnutie nižších marží pri predaji drahých kovov? Obe možnosti dávajú zmysel. Prvá by indikovala elimináciu potenciálneho rizika spojeného s fyzickou dodávkou drahých kovov a s ich všeobecným nedostatkom na trhu v budúcnosti. Druhá možnosť zas odkazuje na vyššiu cenovú senzibilitu hlavne indických konzumentov voči zlatu a problémoch s dopytom po zlate v Indii a zároveň negatívnej politike tamojšej vlády voči zlatu (clá a administratívne regulácie spojené s dovozom zlata).

Každopádne druhý ázijský hráč so zlatom v tom má zatiaľ jasno. Ďalší týždeň a ďalšie výrazné výbery zlata zo Šanghajskej burzy. V týždni od 23 do 27. marca to bolo 46 ton a od začiatku roka bol výber z burzy vo výške 607 ton, čo je o 9 % viac ako v roku 2014 a 33 % viac ako v roku 2013. A ak bude tento trend pokračovať, máme tu ďalší rekordný rok dopytu po zlate zo strany Číny. Výbery zlata zo Šanghajskej burzy pravdepodobne najvernejšie indikujú skutočný dopyt Číny po zlate, vzhľadom na fakt, že všetko importované zlato vstupujúce do Číny musí (zatiaľ) 15 importujúcich bánk prehnať práve cez túto burzu, ktorá garantuje štandardizáciu zlatých tehál a produktov v krajine. Tento dopyt zároveň nezobrazuje nákupy zlata zo strany Čínskej centrálnej banky, ktoré sa pravdepodobne dejú takpovediac za zavretými dverami.

Máte záujem o nákup drahých kovov? Do drahých kovov môžete investovať ale aj nimi priamo platiť.

Matúš Pošvanc

Tagged ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár