Striebro, Zlato

Arizona sa možno pridá ku klubu štátov, kde bude dovolené platiť zlatom

arizonaObčania Arizony, ktorí sa obávajú inflácie a kolapsu amerického doláru, budú mať na výber. Budú môcť platiť zlatými a striebrenými súkromnými mincami. Finančná komisia štátu Arizona prijala prvé kroky k tomu, aby mohli byť zlaté a strieborné mince používané v oficiálnom platobnom styku, pričom sa občania budú môcť dobrovoľne rozhodnúť, či budú používať mince, či doláre. Občania Arizony musia mať možnosť záchrany a plán B, tvrdí komisia senátu. Senátor Worsley, autor návrhu povedal, že „nemá žiaden problém s tým, že by ľudia používali ako platidlo zlato a striebro“.

ViaMat – bezpečnostná spoločnosť, ktorá skladuje okrem iného i drahé kovy viacerým individuálnym i inštitucionálnym investorom, údajne zvažuje odmietnuť ako zákazníkov obyvateľov USA, podľa informácií publikovaných na stránke „Sovereign Man“. ViaMat v súčasnosti zabezpečuje skladovanie vzácnych predmetov i v USA, avšak vzhľadom na zvyšujúce sa regulácie v spojitosti s občanmi USA, im nechce ďalej poskytovať služby: “Dnes zažívame výrazné a rapídne zmeny v reguláciách týkajúcich sa tohto podnikania. Zmeny sa hlavne týkajú daní a daňových povinností v niektorých krajinách. Z toho dôvodu sme prijali rozhodnutie, že zastavíme poskytovanie služieb komukoľvek, kto má potenciálny daňový záväzok voči USA.“ Celkom závažná informácia, keď si uvedomíme, že vláde USA sa už podarilo zavrieť najstaršiu banku vo Švajčiarsku, ktorá poskytovala služby občanom USA. Tak to vyzerá, že klient z USA bude pre každého čoraz nebezpečnejší.

Zlato, ktoré vlastní americká centrálna banka vo svojich trezoroch na Manhatane je v dobrej kvalite. Je to výsledok prvého auditu čistoty zlata a dôsledok kampane, ktorú pred nedávnom spustil senátor Ron Paul. Audit pozostával z testu viac ako 367 vzoriek a plánuje sa vykonávať na ročnej báze. Len pre pripomenutie, Ron Paul nechcel len audit čistoty zlata, ale i audit účtovných aktivít, ktoré sa so zlatom vykonávajú z hľadiska aktivít FEDU so zlatom na trhoch.

Niektorí analytici predpokladajú, že uvedenie prvého čínskeho zlatého ETF fondu bude mať dopad na globálnu cenu zlata. Čínsky investori dnes nemajú možnosť investovať do takéhoto finančného inštrumentu, na rozdiel od obyvateľov napr. Japonska, či Hong Kongu. Uvedenie tohto nástroja môže tlačiť cenu vyššie. Ako sme písali minulý týždeň niektorí miliardári predali svoje pozície na zlate v najväčšom podielovom fonde SPDR Gold Trust. Podľa niektorých analytikov by to mohlo spôsobiť vlnu následných predajov v zmysle toho, že ďalší výpredaj by posunul cenu dolu, čo by spôsobilo ďalší výpredaj, atď..

Západné mocnosti chcú navrhnúť Teheránu, aby za výmenu zmiernenia sankcií a možnosti obchodovania v zlate, uzavrel svoj závod na údajné obohacovanie uránu s názvom Fordow. Návrh by mal padnúť budúci týždeň na spoločnej konferencii v Almaate.

India oficiálne zakázala dovoz zlatých šperkov z Thajska. Indická vláda podozrievala importérov, že obchádzajú podmienky spojené s dovozom šperkov nato, aby dovážali i investičné zlato z juhovýchodnej Ázie. Indická vláda chce týmto spôsobom zmierniť problémy, ktoré má s platobnou bilanciou, ktorej deficit narastá práve z dôvodu dovozu zlata. Ľudia na druhej strane zlato dopytujú, vzhľadom na kultúrne zvyklosti a ako ochranu voči inflácií v krajine.

Upner je na Facebooku. Staňte sa fanúšikom. Ak sa Vám článok páčil, pomôžte nám. Podporte  a zdieľajte ho na linkovacích službách.

Matúš Pošvanc
Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár