Inflácia

Aké úroky platí USA za svoj dlh

Prof. Anthony Davis rozoberá dlh USA z pohľadu výšky platených úrokov.

Prof. Davis ukazuje výšku dlhu USA. Ten sa ku koncu roku 2011 vyšplhal na úroveň 14,7 bilióna USD, ktoré USA dlžia ľuďom, korporáciám a zahraničným vládam, ako aj do systému sociálneho zabezpečenia. Ďalších 50 biliónov má USA implicitný dlh; to znamená, že približne takéto záväzky ju čakajú pretože sú zakomponované v zákonoch garantujúcich výdavky pre obyvateľstvo na sociálnom zabezpečení a v programe Medicare.

Aké sú veľké úroky, ktoré musí USA platiť? Ak odpočítame implicitný dlh a budeme rátať súčasný úrok vo výške cca. 3%, len výška úrokov je 440 mld. USD ročne, pričom vojna v Afganistane stála USA 138,1 mld. USD. Ďalej upozorňuje, že vývoj úrokovej miery pôžičiek sa odvíja od trhových síl (aj keď neráta s aktivitou FED) a úroky od roku 1988 pomaly klesali z úrovne 8% až na súčasnú 3% úroveň, pričom len pred pár rokmi boli úroky približne 4,5%.

Čo sa stane ak by úroky vlády stúpli? V prípade toho, že by úroky stúpli len o 1 % tak by to USA stálo 147 mld. USD/ročne. Ďalej na grafe ukazuje náklady všetkých vojen, ktoré sa týkali USA. Súčasné náklady na obsluhu dlhu sú teda približne na úrovni ½ nákladov na II. Svetovú vojnu. A ak by stúpli úroky len na 6 %, tak náklady USA by stúpli na úroveň nákladov II. Svetovej vojny. A ak by to bolo 8 %, tak ako to bolo len dve dekády dozadu, náklady by sa rovnali výdavkom na všetky vojny, v ktorých bola USA aktívna doteraz.

Otázka, ktorá sa vo videu nerieši, ale na ktorú sme upozorňovali v inom blogu – Význam a budúcnosť zlata. Ako veľmi je motivovaný FED, aby nestúpala úroková miera na americké dlhopisy? Z videa vidíme, že veľmi. Pravdepodobnosť vysokej inflácie tejto rezervnej meny? Z nášho pohľadu – vysoká.

Spracoval Matúš Pošvanc, Upner je na Facebooku. Staňte sa fanúšikom.

 

Tagged , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár