Aké úroky platí USA za svoj dlh

Prof. Anthony Davis rozoberá dlh USA z pohľadu výšky platených úrokov.

Prof. Davis ukazuje výšku dlhu USA. Ten sa ku koncu roku 2011 vyšplhal na úroveň 14,7 bilióna USD, ktoré USA dlžia ľuďom, korporáciám a zahraničným vládam, ako aj do systému sociálneho zabezpečenia. Ďalších 50 biliónov má USA implicitný dlh; to znamená, že približne takéto záväzky ju čakajú pretože sú zakomponované v zákonoch garantujúcich výdavky pre obyvateľstvo na sociálnom zabezpečení a v programe Medicare.

Aké sú veľké úroky, ktoré musí USA platiť? Ak odpočítame implicitný dlh a budeme rátať súčasný úrok vo výške cca. 3%, len výška úrokov je 440 mld. USD ročne, pričom vojna v Afganistane stála USA 138,1 mld. USD. Ďalej upozorňuje, že vývoj úrokovej miery pôžičiek sa odvíja od trhových síl (aj keď neráta s aktivitou FED) a úroky od roku 1988 pomaly klesali z úrovne 8% až na súčasnú 3% úroveň, pričom len pred pár rokmi boli úroky približne 4,5%.

Čo sa stane ak by úroky vlády stúpli? V prípade toho, že by úroky stúpli len o 1 % tak by to USA stálo 147 mld. USD/ročne. Ďalej na grafe ukazuje náklady všetkých vojen, ktoré sa týkali USA. Súčasné náklady na obsluhu dlhu sú teda približne na úrovni ½ nákladov na II. Svetovú vojnu. A ak by stúpli úroky len na 6 %, tak náklady USA by stúpli na úroveň nákladov II. Svetovej vojny. A ak by to bolo 8 %, tak ako to bolo len dve dekády dozadu, náklady by sa rovnali výdavkom na všetky vojny, v ktorých bola USA aktívna doteraz.

Otázka, ktorá sa vo videu nerieši, ale na ktorú sme upozorňovali v inom blogu – Význam a budúcnosť zlata. Ako veľmi je motivovaný FED, aby nestúpala úroková miera na americké dlhopisy? Z videa vidíme, že veľmi. Pravdepodobnosť vysokej inflácie tejto rezervnej meny? Z nášho pohľadu – vysoká.

Spracoval Matúš Pošvanc, Upner je na Facebooku. Staňte sa fanúšikom.

 

Pridaj komentár