Striebro, Zlato

Aj Rusi majú apetít po zlate

Dopyt po zlate z Ázie vôbec neutícha. Naopak. Pri nižších cenách je zlato stále zaujímavou investíciou. Od roku 2011 sa Číne podarilo doviesť do krajiny viac ako 2100 ton zlata. Len v auguste tohto roku doviezla Čína 134 ton zlata, čo je druhý rekordný mesiac po marci, kedy sa do krajiny dostalo 223,5 tony zlata. Pri októbrovom poklese ceny a negatívnej GOFO úrokovej miere, môžeme podobnú situáciu predpokladať i dnes. Čína zároveň zvyšuje svoju ťažbu žltého kovu. Medziročne sa jej podarilo vyťažiť o 8 % viac zlata, čo predstavovalo 270,16 tony od januára do augusta tohto roku. Podľa World Gold Council sa Čína drží na prvom mieste v ťažbe žltého kovu už šiesty rok po sebe a dnes vyťaží 100 násobne viac zlata, ako tomu bolo v roku 1949. V krajine dnes operuje viac ako 100 tisíc obchodov so zlatom a zároveň predáva investičné zlato 20 bánk.

V Indii sa opätovne prejavuje vyšší dopyt po žltom kove. Tamojší obchodníci hlásia, že sú schopní predávať uncu zlata o 100 USD viac, ako je dnešná spotová cena. To súvisí s vysokým dopytom po žltom kove, ako aj faktom, že dovoz zlata do krajiny podlieha mnohým komplikáciám spojeným s vyššími dovoznými poplatkami, ako aj administratívnymi pravidlami.

Zlato netreba predávať. Nie je to môj názor. Týmto spôsobom sa vyslovil prezident ECB Mário Draghi, ktorý podľa jeho vlastných slov nebol nikdy zástancom predaja zlata centrálnymi bankami. Zlato považuje za dobrý nástroj voči fluktuácii amerického dolára. Viac nájdete na tomto krátkom videu:

 

V Rusku bol uvedený na moskovskej burze prvý zlatý ETF, ktorý je 100 % krytý zlatom. Cieľom je priblížiť možnosť investovania do zlata pre ruskú klientelu, ktorá je rovnako čoraz viac náchylnejšia k držbe zlata. Cena zlata bude uvádzaná v rubľoch a minimálny nákup bude 10 g zlata.

A ešte tu máme aj niečo pre konšpirátorov. Cena zlata je manipulovaná. To nie je pre mnohých veľmi nové zistenie. Skôr sú zaujímavejšie fakty, okolo ktorých sa tento krát chytili i hlavné médiá. Tak napríklad 11.10. 2013 – predminulý piatok – bolo na burzu umiestnených v jeden moment 5000 kontraktov (15,5 tony zlata) za trhovú cenu (akúkoľvek v tom momente), čo spôsobilo náhly prepad ceny o 25 USD a uzavretie burzy na 10 sekúnd. Veľmi netradičné obchodovanie. Mal niekto úmysel znížiť cenu stoj, čo stoj?

Matúš Pošvanc

Tagged , , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár