Aj drahé kovy čakajú na Grécko

Prvý februárový týždeň začal pre drahé kovy poklesom. V pondelok sa cena zlata pohybovala ešte okolo 1280 USD, avšak už v utorok sa prepadala o 20 USD. Striebro bolo na tom trochu inak. Aj keď najprv klesalo, v utorok sa mu neprimerane darilo a stúplo až k 17,7 USD. Špekulanti opäť úradovali. Avšak nakoniec sa striebro v priebehu prvých troch dní obchodovalo aj tak okolo 17,2 – 17,4 USD. Štvrtok bol pre oba drahé kovy negatívny. Zlato sa opätovne dostalo až k hranici 1255 USD. Striebro sa na chvíľku prepadlo pod 17 USD. Piatkové obchodovanie bolo priam neuveriteľné. Ceny padali voľným pádom ako z mrakodrapu.

Cena zlata uzavrela nakoniec na úrovni 1233,3 USD, čo bolo o 49,8 USD menej ako minulý týždeň. Cena striebra uzavrela na úrovni 16,68 USD, čo bolo o 0,54 USD menej ako minulý týždeň. Pomer ceny zlata a striebra bol na úrovni 73,94 čo znamená, že tento týždeň sa darilo viac striebru. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) je na úrovni 192,86. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 76,92.

Zatiaľ to vyzerá, že si politici kupujú čas. Nemecko sa nedohodlo s Gréckom ani na tom, že či sa vôbec na niečom zhodli. Ostatné návštevy predstaviteľov Grécka, okrem ECB, ani moc podstatné neboli, resp. dnes sa aj tak rozhoduje v Nemecku a v ECB. ECB voči Grékom pritvrdila, keď zrušila výnimku pre grécke dlhopisy, ktoré od 11.2 už nebude brať ako kolaterál. Nech je ako chce, Grécko len tak nepustia a budú sa ho snažiť presvedčiť o prijatí podmienok veriteľov. Na radikálne kroky to bez ohľadu na medializované informácie zatiaľ nevyzerá. V súčasnosti sa však ani odchod Grécka z eurozóny vylúčiť nedá.

Ako si trhy zvykli na slovné prestrelky medzi Gréckom a jeho veriteľmi, drahé kovy sa opätovne dostali pod tlak a nie sú až tak pre investorov zaujímavé. Piatkový pokles bol spojený so zverejnením výsledkov z trhu práce v USA, ktoré dopadli nad očakávanie a nad očakávanie dopadli i revidované údaje z minulého roku. Trhy to nabudilo, úroky na amerických dlhopisoch opätovne stúpli a drahé kovy sa prepadli. Ako sme už avizovali spred dvoch týždňov zatiaľ sa nachádzame stále v rovnakom, už pomaly dvoj ročnom normále, kedy sa ceny drahých kovov pohybujú v princípe pri zlate od 1200 do 1300 USD a pri striebre od 16 do 17 USD, s krátkodobými výchylkami nad alebo pod túto úroveň.

Čo sa týka nejakej predikcie, tak pri striebre treba dodať, že ak striebro stúpne, tak je tlačené hore špekulatívnymi obchodmi. Ľudia sa v čase problémov viac uchyľujú totižto k zlatu, ako striebru – hlavne ak cítia krátkodobé problémy. Zlato by preto pokojne znieslo i ceny nad 1300 USD. Na striebro by som však moc nevsádzal. Vyzerá to, že ekonomická aktivita vo svete pomaly upadá a to nie sú dobré správy pre tento kov, ktorý je dnes vnímaný primárne z jeho priemyselného hľadiska. Zažiť cenu pod 15 USD by sa dalo pokojne očakávať.

Máte záujem o nákup drahých kovov? Do drahých kovov môžete investovať ale aj nimi priamo platiť.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

1_ceny_06_15 silver_06_15 gold_06_15

Zdroj: upner.com, kitco.com

Pridaj komentár