Striebro, Zlato

Aj drahé kovy čakajú na Grécko

Prvý februárový týždeň začal pre drahé kovy poklesom. V pondelok sa cena zlata pohybovala ešte okolo 1280 USD, avšak už v utorok sa prepadala o 20 USD. Striebro bolo na tom trochu inak. Aj keď najprv klesalo, v utorok sa mu neprimerane darilo a stúplo až k 17,7 USD. Špekulanti opäť úradovali. Avšak nakoniec sa striebro v priebehu prvých troch dní obchodovalo aj tak okolo 17,2 – 17,4 USD. Štvrtok bol pre oba drahé kovy negatívny. Zlato sa opätovne dostalo až k hranici 1255 USD. Striebro sa na chvíľku prepadlo pod 17 USD. Piatkové obchodovanie bolo priam neuveriteľné. Ceny padali voľným pádom ako z mrakodrapu.

Cena zlata uzavrela nakoniec na úrovni 1233,3 USD, čo bolo o 49,8 USD menej ako minulý týždeň. Cena striebra uzavrela na úrovni 16,68 USD, čo bolo o 0,54 USD menej ako minulý týždeň. Pomer ceny zlata a striebra bol na úrovni 73,94 čo znamená, že tento týždeň sa darilo viac striebru. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) je na úrovni 192,86. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 76,92.

Zatiaľ to vyzerá, že si politici kupujú čas. Nemecko sa nedohodlo s Gréckom ani na tom, že či sa vôbec na niečom zhodli. Ostatné návštevy predstaviteľov Grécka, okrem ECB, ani moc podstatné neboli, resp. dnes sa aj tak rozhoduje v Nemecku a v ECB. ECB voči Grékom pritvrdila, keď zrušila výnimku pre grécke dlhopisy, ktoré od 11.2 už nebude brať ako kolaterál. Nech je ako chce, Grécko len tak nepustia a budú sa ho snažiť presvedčiť o prijatí podmienok veriteľov. Na radikálne kroky to bez ohľadu na medializované informácie zatiaľ nevyzerá. V súčasnosti sa však ani odchod Grécka z eurozóny vylúčiť nedá.

Ako si trhy zvykli na slovné prestrelky medzi Gréckom a jeho veriteľmi, drahé kovy sa opätovne dostali pod tlak a nie sú až tak pre investorov zaujímavé. Piatkový pokles bol spojený so zverejnením výsledkov z trhu práce v USA, ktoré dopadli nad očakávanie a nad očakávanie dopadli i revidované údaje z minulého roku. Trhy to nabudilo, úroky na amerických dlhopisoch opätovne stúpli a drahé kovy sa prepadli. Ako sme už avizovali spred dvoch týždňov zatiaľ sa nachádzame stále v rovnakom, už pomaly dvoj ročnom normále, kedy sa ceny drahých kovov pohybujú v princípe pri zlate od 1200 do 1300 USD a pri striebre od 16 do 17 USD, s krátkodobými výchylkami nad alebo pod túto úroveň.

Čo sa týka nejakej predikcie, tak pri striebre treba dodať, že ak striebro stúpne, tak je tlačené hore špekulatívnymi obchodmi. Ľudia sa v čase problémov viac uchyľujú totižto k zlatu, ako striebru – hlavne ak cítia krátkodobé problémy. Zlato by preto pokojne znieslo i ceny nad 1300 USD. Na striebro by som však moc nevsádzal. Vyzerá to, že ekonomická aktivita vo svete pomaly upadá a to nie sú dobré správy pre tento kov, ktorý je dnes vnímaný primárne z jeho priemyselného hľadiska. Zažiť cenu pod 15 USD by sa dalo pokojne očakávať.

Máte záujem o nákup drahých kovov? Do drahých kovov môžete investovať ale aj nimi priamo platiť.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

1_ceny_06_15 silver_06_15 gold_06_15

Zdroj: upner.com, kitco.com

Tagged , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár