Prehľad týždňa

51_17: Cena drahých kovov pôjdu ešte dole

Ceny na trhu

Za ostatný týždeň sme videli pokles a následný rast cien drahých kovov. Pri zlate sa jeho cena dostala niekde k 1237 USD a pri striebre to bolo niekde k 15,65 USD. Potom začali ceny stúpať. Cena zlata uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1255,1 USD, čo bolo o 6,9 USD menej ako predminulý týždeň. Cena striebra bola na úrovni 16,05 USD, čo bolo o 23 centov viac ako predminulý týždeň. Pomer cien zlata a striebra týmto stúpol na úroveň 1 ku 78,2 čo znamená, že striebru sa minulý týždeň darilo menej ako zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni okolo 180. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni okolo 80.

Dianie na trhu

Pred týždňom som písal: „Na trhu existuje priestor pre rast ceny striebra. Zatiaľ v to moc neverím. A to preto, lebo trhu stále úradujú špekulanti. Cena sa tak môže ešte o niečo prepadnúť. Do konca roku niekde k 15 USD. Je to pravdepodobnejšie ako výrazný rast. Avšak dopyt sa zobúdza. Uvidíme teda. Každopádne, predikcia z pred troch týždňov sa pekne naplnila. Zlato? Stále platí to, čo sme avizovali. Hladina 1200 USD je omnoho viac pravdepodobnejšia. Ako si možno všímate, ďalší pokles avizujem už skôr ako vyššiu pravdepodobnosť. Moja istota sa ďalším poklesom „ceny“ stráca. … Presnejšie ide o zužovanie sa cenového spreadu medzi spredmi na futures trhu a spotovom trhu.

Už dlhšie som avizoval pokles cien drahých kovov. Ako som písal minulý týždeň naznačujú to spready medzi futures a spot trhom. Nie cena ako taká a ani nie technická analýza. Spready. Ostatný týždeň sme videli zo začiatku pokles cien a následne ich nárast. Sme z „najhoršieho“ vonku? Budú už ceny kovov do konca roka levitovať a potenciálne stúpať. Možné je všeličo. Čo však naznačujú spready na trhoch – futures a spotovom? Tak ako mierne minulý týždeň stúpala cena zlata i striebra, rozširovali sa i spready. To znamená jediné. Dopyt po kove pri nižšej cene najprv stúpol, potom sa však ustálil, resp. bol saturovaný dostatočnou ponukou reálneho kovu. Akého? Buď novo – vyťaženého alebo toho, čo leží niekde v sklade veľkej banky a jej klient, ktorý tam napr. zlato má, s ním má zálusk robiť presne, že NIČ. Tak ho radšej požičia na určité obdobie. Čo nám naznačuje teda situácia z ostatného týždňa? Nič viac a nič menej ako to, že kovu – zlata i striebra – je v obchodných vzťahoch na trhu dosť.

Teoretické pozadie pre tieto tvrdenia a mnohé ďalšie informácie o trhu so zlatom a striebrom nájdete v mojej knihe Mrcha Zlatohttp://viagold.sk/kniha-mrcha-zlato/.

Výhľad

Čo to znamená? Nepoteším tých, ktorí sa tešia na vyššie ceny drahých kovov. Je veľmi pravdepodobné, že ceny klesnú. Ak som minulý týždeň písal o tom, že sa moja istota o poklese umiernila, kvôli zužujúcim sa spreadom, tak tento týždeň opätovne vzrástla. Nehovorím, že sa to nakoniec nebude vyvíjať inak; človek nikdy nevie. Hovorím, že spread na trhoch naznačuje, že je tu veľký priestor pre pokles ceny. 1200 USD pri zlate. Hlboko pod 16 USD pri striebre. Prečo? Pretože ak som pred troma týždňami avizoval pokles ceny zlata z 1290 USD (cena padla až k 1237 USD) a pokles ceny striebra z 17 USD a cena poklesla k 15,65 USD, tak dnes sú spready skoro rovnako široké ako pred troma týždňami a to sme na omnoho nižších cenových úrovniach. Do toho pripočítajte sviatky a nižšiu likviditu na trhoch do konca roku. Ak sa nestane niečo šialené a nepredvídateľné, ceny padnú ako hrušky. Žiadna manipulácia. Žiadne sprisahanie. Jednoducho ponuka prevyšuje dopyt.

Tohtoročné komentáre nekončia moc optimisticky. Aj keď, aj to je len uhol pohľadu. Niekto má nízke ceny rád, aby napr. dokúpil. Každopádne prajem všetkým nerušené sviatky a šťastný Nový rok 2018. Najbližšie budem písať komentár až niekedy 15-16.1. 2018.

Viagold je i na Facebooku. Staňte sa fanúšikom a sledujte najzaujímavejšie správy, ktoré sa týkajú zlata a striebra. Ako odhaliť a spoznať zmeny na trhu so zlatom a striebrom z hľadiska fundamentov sa dozviete v mojej knihe „Mrcha zlato“.

Matúš Pošvanc, viagold.sk

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár