Prehľad týždňa

46-17: Na fronte nič nového

Ceny na trhu

Na fronte nič nového. Asi takto by sa dal charakterizovať dnešný trh so zlatom a striebrom. A keďže okrem iných pracovných povinností píšem akurát článok o nadradenosti frakčného bankovníctva nad 100 percentným, minulý týždeň som komentár vynechal, pre lepšiu mieru sústredenia sa. Článok bude fajn. Stay tuned.

Za ostatné dva týždne sme zažili ceny aj na úrovni 1266 USD a aj nad 1285 USD. Videli sme strmé pády a spätné rasty. Cena striebra sa správala podobne. Pre dvoma týždňami bola okolo 16,7 USD, dostala sa nad 17,2 USD a aj prudko klesla. Cena zlata uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1274,9 USD, čo bolo o 5,5 USD viac ako predminulý týždeň. Cena striebra bola na úrovni 16,85 USD, čo bolo o 0,5 centa viac ako predminulý týždeň. Pomer cien zlata a striebra týmto mierne stúpol na úroveň 1 ku 75,66 čo znamená, že striebru sa minulý týždeň darilo menej ako zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 187. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 80.

Dianie na trhu

Pred dvoma týždňami som písal: „Zlato by sa malo pohybovať v obdobných cenových hladinách. V prípade výraznejšieho cenového pohybu bude zaujímavé sledovať, čo sa stane; t.j. či pri prípadnom napr. raste cien, sa bude na trhu javiť dostatok kovu alebo nie a naopak. Ako píšem pravidelne, trh so striebrom je menší. Údaje indikujú začínajúci stres. To však z krátkodobého hľadiska vôbec nemusí znamenať zastavenie poklesu pádu ceny. Naopak. Špekulanti môžu stlačiť cenu ešte nižšie. Faktom však je, že market makri pri týchto cenách zháňajú kov. Prípadný pokles cien by teda nemal mať nejaké dlhé trvanie; to aspoň indikujú dáta dnes. Skôr je možné odhadovať, že ak nie tento týždeň, tak ten budúci alebo ten ďalší sa cena dostane späť k 17 USD.

Predikcia vyšla. Pri oboch kovoch. Zlato je v relatívne vyrovnanom pásme. Pokles cien je sprevádzaný vyšším nákupom fyzického kovu, pričom pokles je spustený na futures trhu – špekulatívnom. Backwardácia sa neobjavuje. Zatiaľ. Striebro sa dostalo nad 17 USD a špekulanti ho dali dole. Hladina v okolí 17 USD bola teda aktuálna. Čo sa týka prepadov cien, tie boli nahradené identickým stúpaním ceny. Striebro je však v menšej backwardácii, čo sa dá pripísať menšiemu trhu a tomu, že sa pomaly blížime k decembru, kontrakty ktorého sa primárne obchodujú. Avšak faktom je, že backwardácia indikuje stres po fyzickom kove. Samozrejme tí, ktorí kričia pri poklese ceny, že „pozrite manipulácia“, pri raste ceny čušia. Netušia čo sa na trhu deje a vidia len to, že ceny mali byť už dávno 10 tis. USD pri zlate a min. 500 USD pri striebre. Nejako im to nevychádza. A už dlhšie. Len upozorňujem, že v prípade, že budú vyššie ceny „hroziť“, čitateľ blogu viagold.sk bude o tom dávno vedieť.

Teoretické pozadie pre tieto tvrdenia a mnohé ďalšie informácie o trhu so zlatom a striebrom nájdete v mojej knihe Mrcha Zlato:  http://viagold.sk/kniha-mrcha-zlato/.

Výhľad

Sú teda už ceny konečne nastavené na rast; a poriadny? Nech to stojí zato? Nie. Zlato je vo vyrovnanej pozícií. Ceny nad 1300 USD a pod 1250 USD by ho mohli z tejto pozície vyhodiť. Uvidíme, ktorá bude biť. Avšak príliš veľký rast a ani príliš väčší pokles ceny nie je pravdepodobný. Striebro je v napätejšej situácii, ktorá môže byť ovplyvnená nutnosťou rolovať kontrakty a nižšou likviditou. Ceny nad 17 USD by mali byť viac pravdepodobnejšie.

Viagold je i na Facebooku. Staňte sa fanúšikom a sledujte najzaujímavejšie správy, ktoré sa týkajú zlata a striebra. Ako odhaliť a spoznať zmeny na trhu so zlatom a striebrom z hľadiska fundamentov sa dozviete v mojej knihe „Mrcha zlato“.

Matúš Pošvanc, viagold.sk

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár