Prehľad týždňa

17_18: Striebro plní moje predpoklady. Zlato zaostáva

Ceny na trhu

Ceny zlata i striebra sa nám pekne rozhýbali. Zlato sa dostalo nad 1350 USD a striebro dokonca až nad 17,20 USD. Ceny oboch kovov nakoniec konsolidovali. Zlato dokonca v týždňovom vyjadrení kleslo. Cena zlata uzavrela koncom minulého týždňa nakoniec na úrovni 1335,2 USD, čo bolo o 10,20 USD menej ako predminulý týždeň. Cena striebra bola na úrovni 17,08 USD, čo bolo o 47 centov viac ako predminulý týždeň. Pomer cien zlata a striebra týmto klesol na úroveň 1 ku 78,15, čo znamená, že striebru sa minulý týždeň darilo viac zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 184,18. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 85,12.

Dianie na trhu

Pred týždňom som písal: „Predikcia ostáva rovnaká. Stále mierne bulish. Predpokladám, že sa cena zlata sa dostane nad 1350 USD a dokonca to vyzerá, aj slušne na úrovne okolo 1400 USD; nad by bolo už príliš. Striebro očakávam nad 17 USD.

Tentokrát zaostávala za mojou predikciou cena zlata. Striebro naplnilo presne to, čo sme od neho očakávali. Cena sa dostala k hranici 17 USD a vyššie a následne mierne klesla. Ako už čitatelia môjho blogu vedia, cena ako taká nie je pre mňa až tak zaujímavá. Čo primárne sledujem je nejaký potenciálny trend, ktorý sa skôr prejaví neskôr, ako nejaký výsledok špekulantov na trhu s futures a toho, čo sa deje na fundamentálnej úrovni – či je vyšší dopyt po fyzických kovoch. Cena toto dianie na spotovom trhu väčšinou začne reflektovať – presnejšie či menej presne. Preto bolo zaujímavé sledovať aj minulý týždeň rozdiely medzi futures a spotom. Inými slovami ako reagoval dopyt po striebre na rastúcu cenu a ako reagoval dopyt po zlate na jeho najprv rastúcu a potom výrazne klesajúcu cenu.

Ako už píšem hodnú chvíľu, pri vyššej cene ako 17 USD, som bol s dopytom skeptický. Je nutné povedať, že ten mierne klesol. Avšak, čo je zaujímavé neklesol až tak výrazne. Cena zlata sa správala trošku inak. Pri nej sme videli, že cena nad 1350 USD spôsobuje mierny pokles dopytu. Následný pokles ceny pod 1350 USD, však nespôsobil nič inšie len kúpu fyzického kovu. Svedčil o tom spread medzi spotom a futures, pričom pri zlate sa obchodujú hlavne júnové kontrakty, čiže sme ďaleko od rolovania trhu. čo to všetko znamená?

Teoretické pozadie pre tieto tvrdenia a mnohé ďalšie informácie o trhu so zlatom a striebrom nájdete v mojej knihe Mrcha Zlatohttp://viagold.sk/kniha-mrcha-zlato/.

Výhľad

Čo sa týka cien zlata, je stále možné očakávať rast nad 1350 USD a až niekde k 1400 USD. Vyššie ceny by asi nákup na spote zastavili. Čo sa týka striebra, osobne som stále mierne bulish, avšak max do hranice 17,20 – 17,30 USD, všetko vyššie bude pravdepodobne spôsobovať pokles nákupov na spote. Nečudoval by som sa ani tomu, ak by sme sa pohybovali chvíľku len v okolí 17 USD.

Viagold je i na Facebooku. Staňte sa fanúšikom a sledujte najzaujímavejšie správy, ktoré sa týkajú zlata a striebra. Ako odhaliť a spoznať zmeny na trhu so zlatom a striebrom z hľadiska fundamentov sa dozviete v mojej knihe „Mrcha zlato“.

Matúš Pošvanc, viagold.sk

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár