Prehľad týždňa

16_18: Ceny ostali nakoniec nízko

Ceny na trhu

Cena zlata i striebra rástli. Najprv. Potom však opäť klesli. Zlato sa dostalo až k 1360 USD. Vždy však nakoniec cena klesla späť k 1330 USD. Striebro bolo nad 16,8 USD. Cena zlata uzavrela koncom minulého týždňa nakoniec na úrovni 1345,4 USD, čo bolo o 12 USD viac ako predminulý týždeň. Cena striebra bola na úrovni 16,62 USD, čo bolo o 27 centov viac ako predminulý týždeň. Pomer cien zlata a striebra týmto klesol na úroveň 1 ku 80,95, čo znamená, že striebru sa minulý týždeň darilo viac zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 183,43. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 84,08.

Dianie na trhu

Pred dvoma týždňami som písal: „Predikcia ostáva teda rovnaká. Stále mierne bulish. Predpokladám, že sa cena zlata dostane nad 1350 USD a mierne vyššie. Vyššie ako 1400 USD, by však bolo príliš. Striebro očakávam stále 17 USD. Viac by bolo opätovne už príliš. Aspoň to dnes signalizuje trh a dopyt po fyzickom kove voči špekuláciám na futures trhu.

Cena zlata sa skutočne dostala nad 1350 USD a mierne vyššie. Striebro stále necinklo o 17 USD. Minulý týždeň bol zaujímavý z toho dôvodu, čo sa dialo pri raste cien a následne čo sa dialo na trhu pri ich následnom poklese. Rast cien sme predikovali správne, striebro sa síce nedotklo 17 USD, ale rástlo významne. To, čo nás zaujíma je to, či pri raste ceny klesá dopyt a ako veľmi. Tak ako rástla cena, nákupy zaostávali – videli sme to na základe toho, že futures trh stúpal prudšie ako spotový trh (spot sa používa pri fyzickom nákupe kovu). Nič neprekvapivé.

Zaujímavé však bolo sledovať, čo prišlo po raste ceny. Ak by dopyt klesol, bol by to signál, pre výrazne nižšie ceny. Dopyt po fyzickom kove však pri miernej korekcii cien opäť nabral na obrátkach. Pri mierne nižších cenách sa po zlate a striebre naďalej na trhu len tak prášilo. Svedčil o tom pomalší pokles spotovej ceny voči futures trhu. Dokonca pri zlate mierne dopyt narástol oproti niekoľkým týždňom.

Teoretické pozadie pre tieto tvrdenia a mnohé ďalšie informácie o trhu so zlatom a striebrom nájdete v mojej knihe Mrcha Zlatohttp://viagold.sk/kniha-mrcha-zlato/.

Výhľad

Predikcia ostáva rovnaká. Stále mierne bulish. Predpokladám, že sa cena zlata sa dostane nad 1350 USD a dokonca to vyzerá, aj slušne na úrovne okolo 1400 USD; nad by bolo už príliš. Striebro očakávam nad 17 USD.

Viagold je i na Facebooku. Staňte sa fanúšikom a sledujte najzaujímavejšie správy, ktoré sa týkajú zlata a striebra. Ako odhaliť a spoznať zmeny na trhu so zlatom a striebrom z hľadiska fundamentov sa dozviete v mojej knihe „Mrcha zlato“.

Matúš Pošvanc, viagold.sk

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár