Prehľad týždňa

15_18: Cenám drahých kovov sa vyššie moc nechce

Ceny na trhu

Cena zlata i striebra v dvoj týždennom vyjadrení kolísala. Zlato sa raz dostalo nad 1350 USD a druhýkrát tesne pod túto cenu. Vždy však nakoniec cena klesla späť k 1330 USD. Striebro sa rovnako dvakrát blížilo k 17 USD, avšak cena rovnako nakoniec poklesla. Cena zlata uzavrela koncom minulého týždňa nakoniec na úrovni 1333,4 USD, čo bolo o 8,4 USD viac ako predminulý týždeň. Cena striebra bola na úrovni 16,35 USD, čo bola tá istá cena ako predminulý týždeň. Pomer cien zlata a striebra týmto klesol na úroveň 1 ku 81,55, čo znamená, že striebru sa minulý týždeň darilo menej ako zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 177,59. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 81,54.

Dianie na trhu

Pred dvoma týždňami som písal: „Predikcia ostáva rovnaká. Som stále mierne bulish. Cena zlata sa dostane podľa mňa v najbližšej dobe nad 1350 USD a mierne vyššie. Očakávať však nejaké rekordné ceny krátkodobo netreba. Mám za to, že cena blízko 1400 USD by zas výrazne zmenila situáciu na trhu. Striebro stále očakávam v okolí 17 USD. Vyššia cena nad 17 USD by bola len špekulácia – teda aspoň to dnes ukazujú vzťahy na trhu.

Medzitým boli sviatky. Čo sa týka cien zlata, tie sa dvakrát dostali k nami avizovanej hranici 1350 USD. Neudržali sa tam však veľmi dlho. Čo sa týka cien striebra, tie sa k 17 USD len dvakrát priblížili. A aj to boli dostatočne vzdialené. Dá sa preto konštatovať, že predikcia pri zlate bola plus mínus úspešná, striebro veľmi nie.

Čo sa však počas daného obdobia dialo so spreadmi na trhoch? Odpoveď nám zároveň umožní komentovať to, čo sa bude pravdepodobne naďalej na trhu diať. Čo sa týka zlata, tým, že sme sa posunuli za ostatné dva týždne viac k júnovým kontraktom, nezažívame na trhu backwardáciu, ktorý by svedčila o strese. Jediné čo sa dá teda sledovať sú cenové pohyby na futures a spote a to, či pokles cien spôsobuje rast dopytu po fyzickom kove. Vždy keď sa cena pohla nižšie, bolo vidieť rast dopytu. Cena bola teda stlačená špekulantmi na futures trhu. Zlato má stále solídny dopyt pri týchto cenách. Nie však taký, o akom básnia blázni na rôznych blogoch predikujúcich ceny žltého kovu nad 10 000 USD. Striebro bolo celý čas v backwardácií. Nízka cena spôsobuje stále silný dopyt po fyzickom kove, nový kov na trh teda prúdi pomalšie, ako by trh uniesol. Je treba len pripomenúť, že sa pomaly blížime k dobiehaniu májových kontraktov. Faktom však ostáva, že cena láka nákupy fyzického kovu. Aj keď teda predikcia cien vychádzala hlavne pri zlate. Situácia z hľadiska dopytu a ponuky sa nemení ani pri striebre.

Teoretické pozadie pre tieto tvrdenia a mnohé ďalšie informácie o trhu so zlatom a striebrom nájdete v mojej knihe Mrcha Zlatohttp://viagold.sk/kniha-mrcha-zlato/.

Výhľad

Predikcia ostáva teda rovnaká. Stále mierne bulish. Predpokladám, že sa cena zlata dostane nad 1350 USD a mierne vyššie. Vyššie ako 1400 USD, by však bolo príliš. Striebro očakávam stále 17 USD. Viac by bolo opätovne už príliš. Aspoň to dnes signalizuje trh a dopyt po fyzickom kove voči špekuláciám na futures trhu.

Viagold je i na Facebooku. Staňte sa fanúšikom a sledujte najzaujímavejšie správy, ktoré sa týkajú zlata a striebra. Ako odhaliť a spoznať zmeny na trhu so zlatom a striebrom z hľadiska fundamentov sa dozviete v mojej knihe „Mrcha zlato“.

Matúš Pošvanc, viagold.sk

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár