Prehľad týždňa

12_18: Trh poklesol. Nie však dopyt.

Ceny na trhu

Cena zlata i striebra sa v týždennom vyjadrení mierne prepadla. Cena zlata uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1313,6 USD, čo bolo o 9,5 USD menej ako predminulý týždeň. Cena striebra bola na úrovni 16,33 USD, čo bolo o 23 centov menej ako predminulý týždeň. Pomer cien zlata a striebra týmto klesol na úroveň 1 ku 80,44 čo znamená, že striebru sa minulý týždeň darilo menej ako zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 169,41. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 77,9.

Dianie na trhu

Pred týždňom som na FCB písal: „Predikcia musí na základe vyššie uvedeného ostať rovnaká. Som stále mierne bulish. Cena zlata nad 1350 USD a prípadný výrazný cenový pohyb nad túto ceny by bol skôr motivovaní špekulatívnymi nákupmi na futurtes trhu. Striebro v okolí 17 USD bez toho, aby sme museli hovoriť, že sa jedná o špekulatívny pohyb ceny.“

Môj predpoklad o raste ceny zlata a striebra sa nenaplnil. Zatiaľ. Tak ako poklesla cena, stúpal dopyt po oboch drahých kovoch. Cenu zostrelili na futres trhu. Špekulanti, ktorí zareagovali na nie úplne pozitívne správy z US trhu. Čo podporuje toto tvrdenie? Backwardácia. Pri zlate bola cena na futures trhu nižšie, ako na spotovom trhu. Striebro identický scenár. To znamená, predaje na futures trhu, ktoré tlačia cenu dole a nákupy na spote, ktoré svedčia o dopyte po drahých kovov. Pri zlate je nutné dodať ešte to, že sa pomaly blíži tzv. First Notice Day, zjednodušene povedané deň, kedy obchodníci vyhlásia koľko futures kontraktov požiadajú dodať a deň do kedy väčšina traderov roluje kontrakty na ďalšie obdobie. Vtedy je backwardácia normálna, faktom však ostáva, že presun obchodovania na júnové kontrakty je postupný. Hlavná obchodná aktivita na striebre prebieha ale na májových kontraktoch, čiže tam je informácia o backwardácii omnoho výraznejšia.

Teoretické pozadie pre tieto tvrdenia a mnohé ďalšie informácie o trhu so zlatom a striebrom nájdete v mojej knihe Mrcha Zlatohttp://viagold.sk/kniha-mrcha-zlato/.

Výhľad

Predikcia ostáva rovnaká. Som stále mierne bulish, aj keď to tento týždeň nevyšlo. Cena zlata sa dostane podľa mňa v najbližšej dobe nad 1350 USD. Striebro do okolia 17 USD. Či to bude už tento týždeň sa uvidí.

Viagold je i na Facebooku. Staňte sa fanúšikom a sledujte najzaujímavejšie správy, ktoré sa týkajú zlata a striebra. Ako odhaliť a spoznať zmeny na trhu so zlatom a striebrom z hľadiska fundamentov sa dozviete v mojej knihe „Mrcha zlato“.

Matúš Pošvanc, viagold.sk

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár