Prehľad týždňa

07_18: Ceny drahých kovov padli. Dopyt však pretrváva.

Ceny na trhu

Cena zlata sa v týždennom vyjadrení opäť posunula nižšie. Rovnaký scenár bol realizovaný i pri striebre. Cena zlata uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1315,7 USD, čo bolo o 16,2 USD menej ako predminulý týždeň. Cena striebra bola na úrovni 16,33 USD, čo bolo o 24 centov menej ako predminulý týždeň. Pomer cien zlata a striebra týmto klesol na úroveň 1 ku 80,57 čo znamená, že striebru sa minulý týždeň darilo menej ako zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 174,55. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 78,35.

Dianie na trhu

Pred týždňom som písal: „Predikcia z minulého týždňa mi nevyšla, avšak nemení sa nič na tom, že dopyt po drahých kovoch neklesá. Opätovne si preto myslím, že cena by pri zlate mohla skôr rásť ako klesať. O striebre to platí niekoľko násobne. Cena je stlačená špekulantmi až príliš. Minimálne by sme sa mohli tento týždeň vrátiť na cenové úrovne s pred týždňa, dvoch.“

Predikcia z hľadiska cenových pohybov opätovne nevyšla. Cena zlata klesla. Cena striebra rovnako. Čo sa týka zlata, tak cena na spote padala omnoho pomalšie ako na futures. Značí to, že tak, ako cena klesala, stúpla dopyt po fyzickom kove. Futures trh tlačil cenu dole, avšak na spote sa postupne nakupovalo a zháňalo zlato – preto klesal spot pomalšie. Čo sa týka striebra tam to platilo niekoľkonásobne. Na striebre máme rozsiahlu backwardáciu pri najbližších futures kontraktoch a celkom dostatočne ďaleko od First Notice Day (koniec februra). Značí to len jedno, aj dopyt po striebre pri klesajúcej cena rástol. Cenová hladina je stlačená až moc. Príčiny poklesu treba hľadať na akciových trhoch, pričom sa obavy preniesli aj sem – špekulanti, ktorí majú vždy roztrasené ruky vzhľadom na to, že kupujú na páku, predávali a predávali. Inými slovami žiadna manipulácia.

Teoretické pozadie pre tieto tvrdenia a mnohé ďalšie informácie o trhu so zlatom a striebrom nájdete v mojej knihe Mrcha Zlatohttp://viagold.sk/kniha-mrcha-zlato/.

Výhľad

Predikcia z minulého týždňa mi opäť nevyšla, avšak nemení sa nič na tom, že dopyt po drahých kovoch neklesá. Opätovne si preto myslím, že cena by pri zlate mohla skôr rásť ako klesať. Rovnako pri striebre. Očakávam preto nárast ceny späť k 1350 USD pri zlate a k úrovni 17 USD pri striebre, nie však vysoko nad 17 USD – backwardáciu, ktorú vidíme na marcových kontraktoch je nutné začať brať pomaly ako normálnu, čím viac sa budeme blížiť ku koncu februára.

Najbližšie tri týždne komentár nebudem písať. Ak vás zaujíma môj názor sledujte prosím Facebook viagoldinfo alebo môj linkedin profil. Tam napíšem stručný koment do postu.

Viagold je i na Facebooku. Staňte sa fanúšikom a sledujte najzaujímavejšie správy, ktoré sa týkajú zlata a striebra. Ako odhaliť a spoznať zmeny na trhu so zlatom a striebrom z hľadiska fundamentov sa dozviete v mojej knihe „Mrcha zlato“.

Matúš Pošvanc, viagold.sk

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár