Prehľad týždňa

06_18: Drahé kovy klesli, ale je to len dočasné.

Ceny na trhu

Cena zlata sa v týždennom vyjadrení mierne prepadla. Čo sa zmenilo výrazne, bola cena striebra. Tá zaznamenala prudký prepad. Cena zlata uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1331,9 USD, čo bolo o 17,4 USD menej ako predminulý týždeň. Cena striebra bola na úrovni 16,57 USD, čo bolo o 81 centov menej ako predminulý týždeň. Pomer cien zlata a striebra týmto klesol na úroveň 1 ku 80,38 čo znamená, že striebru sa minulý týždeň darilo viac ako zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 188,33. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 83,88.

Dianie na trhu

Pred týždňom som písal: „Paradoxne, zlato je z hľadiska predikcie na ďalšie obdobie, v princípe tam, kde bolo minulý týždeň. Cena stúpla, stúpol aj dopyt, čo vidíme na znížení rozdielu spredov na futures trhu a spote. Avšak v princípe je cena ukotvená bez toho, aby sa na trhu objavovala nejaká špekulácia v kontexte nesprávneho odhadu, resp. stávky na pokles, či rast ceny. Skôr sa však prikláňam k ďalšiemu rastu ceny, aj keď nie nejako výraznému; bol by som prekvapený ak by sme sa dostali nad 1400 USD alebo niekde do okolia tejto ceny – vtedy by bolo zaujímavé zároveň sledovať, či sa jedná o fundamentálny rast alebo je to nejaký špekulatívny nárast na futures. Striebro je na tom zaujímavejšie z hľadiska predikcie. Nachádza sa v backwardácii. Cena by mala ďalej rásť a nečudoval by som sa ak by presiahla hranicu 18 USD.

Minulotýždňová predikcia nevyšla. Cena zlata mierne klesla. Cena striebra sa priam prepadla. Sú dané cenové pohyby adekvátne dianiu na trhu z hľadiska fyzického dopytu a ponuky? Čo sa týka zlata, tak pri miernom poklese ceny sa spotový trh približuje k trhu futures. Nie sme v backwardácii. Od tej sme skutočne ďaleko. Avšak to, čo vidíme, je že pokles ceny naďalej zvyšuje nákupy na spotovom trhu – rastie dopyt po fyzickom kove. Striebro sa dostalo tam, kde sa nám celkom dobre predikuje ďalší vývoj. Je vo veľmi výraznom nepomere. Trh je v backwardácii, cena na spote indikuje vysoký dopyt po fyzickom kove a futures trh strhol cenu až príliš nízko oproti tomu, čo sa deje na spote. Cena pri striebre bola stlačená príliš.

Teoretické pozadie pre tieto tvrdenia a mnohé ďalšie informácie o trhu so zlatom a striebrom nájdete v mojej knihe Mrcha Zlatohttp://viagold.sk/kniha-mrcha-zlato/.

Výhľad

Čo to znamená Predikcia z minulého týždňa mi nevyšla, avšak nemení sa nič na tom, že dopyt po drahých kovoch neklesá. Opätovne si preto myslím, že cena by pri zlate mohla skôr rásť ako klesať. O striebre to platí niekoľko násobne. Cena je stlačená špekulantmi až príliš. Minimálne by sme sa mohli tento týždeň vrátiť na cenové úrovne s pred týždňa, dvoch.

Viagold je i na Facebooku. Staňte sa fanúšikom a sledujte najzaujímavejšie správy, ktoré sa týkajú zlata a striebra. Ako odhaliť a spoznať zmeny na trhu so zlatom a striebrom z hľadiska fundamentov sa dozviete v mojej knihe „Mrcha zlato“.

Matúš Pošvanc, viagold.sk

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár