06_18: Drahé kovy klesli, ale je to len dočasné.

Ceny na trhu

Cena zlata sa v týždennom vyjadrení mierne prepadla. Čo sa zmenilo výrazne, bola cena striebra. Tá zaznamenala prudký prepad. Cena zlata uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1331,9 USD, čo bolo o 17,4 USD menej ako predminulý týždeň. Cena striebra bola na úrovni 16,57 USD, čo bolo o 81 centov menej ako predminulý týždeň. Pomer cien zlata a striebra týmto klesol na úroveň 1 ku 80,38 čo znamená, že striebru sa minulý týždeň darilo viac ako zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 188,33. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 83,88.

Dianie na trhu

Pred týždňom som písal: „Paradoxne, zlato je z hľadiska predikcie na ďalšie obdobie, v princípe tam, kde bolo minulý týždeň. Cena stúpla, stúpol aj dopyt, čo vidíme na znížení rozdielu spredov na futures trhu a spote. Avšak v princípe je cena ukotvená bez toho, aby sa na trhu objavovala nejaká špekulácia v kontexte nesprávneho odhadu, resp. stávky na pokles, či rast ceny. Skôr sa však prikláňam k ďalšiemu rastu ceny, aj keď nie nejako výraznému; bol by som prekvapený ak by sme sa dostali nad 1400 USD alebo niekde do okolia tejto ceny – vtedy by bolo zaujímavé zároveň sledovať, či sa jedná o fundamentálny rast alebo je to nejaký špekulatívny nárast na futures. Striebro je na tom zaujímavejšie z hľadiska predikcie. Nachádza sa v backwardácii. Cena by mala ďalej rásť a nečudoval by som sa ak by presiahla hranicu 18 USD.

Minulotýždňová predikcia nevyšla. Cena zlata mierne klesla. Cena striebra sa priam prepadla. Sú dané cenové pohyby adekvátne dianiu na trhu z hľadiska fyzického dopytu a ponuky? Čo sa týka zlata, tak pri miernom poklese ceny sa spotový trh približuje k trhu futures. Nie sme v backwardácii. Od tej sme skutočne ďaleko. Avšak to, čo vidíme, je že pokles ceny naďalej zvyšuje nákupy na spotovom trhu – rastie dopyt po fyzickom kove. Striebro sa dostalo tam, kde sa nám celkom dobre predikuje ďalší vývoj. Je vo veľmi výraznom nepomere. Trh je v backwardácii, cena na spote indikuje vysoký dopyt po fyzickom kove a futures trh strhol cenu až príliš nízko oproti tomu, čo sa deje na spote. Cena pri striebre bola stlačená príliš.

Teoretické pozadie pre tieto tvrdenia a mnohé ďalšie informácie o trhu so zlatom a striebrom nájdete v mojej knihe Mrcha Zlatohttp://viagold.sk/kniha-mrcha-zlato/.

Výhľad

Čo to znamená Predikcia z minulého týždňa mi nevyšla, avšak nemení sa nič na tom, že dopyt po drahých kovoch neklesá. Opätovne si preto myslím, že cena by pri zlate mohla skôr rásť ako klesať. O striebre to platí niekoľko násobne. Cena je stlačená špekulantmi až príliš. Minimálne by sme sa mohli tento týždeň vrátiť na cenové úrovne s pred týždňa, dvoch.

Viagold je i na Facebooku. Staňte sa fanúšikom a sledujte najzaujímavejšie správy, ktoré sa týkajú zlata a striebra. Ako odhaliť a spoznať zmeny na trhu so zlatom a striebrom z hľadiska fundamentov sa dozviete v mojej knihe „Mrcha zlato“.

Matúš Pošvanc, viagold.sk

Pridaj komentár