Prehľad týždňa

04_18: Zlato je v nerozhodnej pozícii

Ceny na trhu

Od konca roku ceny drahých kovov stúpli. Zlato zaznamenalo rast viac ako 30 USD a striebro si pripísalo 40 centov, aj keď opätovne zas klesalo. Cena zlata uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1333,6 USD, čo bolo o 3,8 USD menej ako predminulý týždeň. Cena striebra bola na úrovni 16,99 USD, čo bolo o 21 centov menej ako predminulý týždeň. Pomer cien zlata a striebra týmto stúpol na úroveň 1 ku 78,49 čo znamená, že striebru sa minulý týždeň darilo menej ako zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 196,93. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 87,97.

Dianie na trhu

Pred týždňom som na FCB písal: „Na zlate i striebre sa začíname približovať k situácii, ktorú nazývame backwardácia – vtedy je cena na spote je nad cenou na futures – dnes sa k tomu len blížime aby som bol presný. Indikuje to nielen to, že je dopyt po fyzickom zlate, ale i to, že sa kov sťahuje z obchodných vzťahov, resp. sa kupuje fyzické zlato, ktoré putuje mimo trhové vzťahy. Rast ceny, ktorý zažívame od konca minulého roku má teda fundamentálne základy a nejedná sa o špekulatívne nákupy na futures trhu. Je preto pravdepodobné, že budeme ďalej vidieť cenu rásť. Či bude rast ceny pokračovať na základe dopytu po fyzickom kove sa pri zlate ukáže už čoskoro, kedy sa prehupneme na aprílové kontrakty; ak bude pri nich rovnako cena na spote blízko futures, rast ceny sa len tak nezastaví – ale to ešte len uvidíme. Striebro, kde sa hlavná obchodná aktivita realizuje na marcových kontraktoch, sa rovnako blíži k stavu backwardácie = silný dopyt po fyzickom kove. Cena striebra bude rovnako skôr ďalej rásť.“

Ako sme na tom po týždni? Čo indikujú rozdiely medzi spotovým trhom, ktorý sa používa na nákup/predaj fyzického kovu a futures trhom, kde sa obchodujú kontrakty so zlatom, t.j. s už kúpeným do obchodných vzťahovo vkladaným alebo ešte len na trh smerujúcim novým zlatom? Keďže kovy sa v týždennom rozmedzí cenovo skoro ani nepohli a pri striebre som avizoval skôr rast ceny, predikcia nevyšla. Zlato je na rozmedzí. Nevedel som sa rozhodnúť, čo predikovať. Pri zlate sa totiž hlavná obchodná aktivita stále realizuje vo februárových kontraktoch a len postupne sa presúva do aprílových. Februárové smerujú k backwardácii (častý jav), aprílové sú v contangu. Situácia, ktorá indikuje, že súčasná cenová hladina zlata by nemala podliehať žiadnym výrazným špekuláciám, či už smerom vyššie alebo nižšie. Striebro sa obchoduje primárne na marcových kontraktoch, rovnako sú blízko backwardácií, situácia, ktorá indikuje vyšší stres na trhu.

Teoretické pozadie pre tieto tvrdenia a mnohé ďalšie informácie o trhu so zlatom a striebrom nájdete v mojej knihe Mrcha Zlatohttp://viagold.sk/kniha-mrcha-zlato/.

Výhľad

Čo to znamená? Na cenovú akciu si pri zlate musíme počkať. Kam stiahnu alebo cenovo potlačia trh špekulanti. Túto aktivitu potom porovnáme so situáciou na trhu – spot vs futures. Potom uvidíme. Opätovne sa teda neviem rozhodnúť, čo predikovať. Dnes je to nerozhodne, resp. na trhu sa neukazujú žiadne veľké nezrovnalosti. Musíme teda ešte počkať. Striebro vyzerá, že by jeho cena mohla skôr rásť.

Viagold je i na Facebooku. Staňte sa fanúšikom a sledujte najzaujímavejšie správy, ktoré sa týkajú zlata a striebra. Ako odhaliť a spoznať zmeny na trhu so zlatom a striebrom z hľadiska fundamentov sa dozviete v mojej knihe „Mrcha zlato“.

Matúš Pošvanc, viagold.sk

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár